Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

MERMOTH — Wynik w skrócie

Project ID: 508272
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Francja

Czujniki medyczne zintegrowane z odzieżą

Zdalne monitorowanie najważniejszych sygnałów fizjologicznych u pacjentów stanowi jeden ze sposobów na ograniczenie kosztów opieki zdrowotnej. Finansowani ze środków UE naukowcy poszerzyli stan wiedzy za sprawą czujników wplecionych w komfortowe tkaniny zdatne do prania.
Czujniki medyczne zintegrowane z odzieżą
Koszty opieki zdrowotnej stale rosną z powodu wielu czynników, w tym nieodpowiedniego zastosowania medycyny prewencyjnej, rosnącej długości życia, niewłaściwego stylu życia czy stresu.

Zastosowanie zdalnego monitorowania fizjologicznego (RPM) umożliwia pacjentom pozostanie w zaciszu domowym, a lekarzom efektywniejsze i skuteczniejsze wykorzystanie swojego czasu.

Europejscy naukowcy starali się wzmocnić istniejącą technologię RPM poprzez wprowadzenie komfortowego urządzenia monitorującego na tekstylnej platformie w ramach finansowania projektu "Medyczne zdalne monitorowanie odzieży" (Mermoth).

W pierwszej kolejności naukowcy skoncentrowali się na monitorowaniu aktywności elektrycznej serca za pomocą pomiaru elektrokardiogramu (EKG), a także na wykrywaniu czynności układu oddechowego.

Standardowe elektrody żelowe są niewygodne i stwarzają liczne inne trudności techniczne podczas noszenia przez dłuższy okres. Naukowcy projektu Mermoth opracowali elektrody ze stali nierdzewnej, które zostały wkomponowane bezpośrednio w odzież, aby uniknąć podrażnień skóry.

Stworzyli także nowatorski czujnik układu oddechowego w oparciu o drut miedziany wszyty w regulowany pasek materiałowo-gumowy. Naprężanie i odprężanie włókien przewodzących podczas oddychania umożliwiło wykrywanie częstotliwości oddechu.

System Mermoth składał się z czujników, palmtopa (PDA) oraz platformy PC. Czujniki zostały podłączone do palmtopa za pośrednictwem przewodu, a palmtop do komputera osobistego za pośrednictwem łącza radiowego krótkiego zasięgu (RF).

Technologia oparta została na dostępnych na rynku systemach i umożliwiła pobieranie sygnału z możliwością wykrycia zdarzenia (np. arytmia), zarządzanie informacją i komunikacją oraz ograniczenie zużycia energii. Inne pobierane sygnały umożliwiły określenie temperatury, ciśnienia krwi i przyspieszenia, tj. danych szczególnie istotnych w monitorowaniu spadków u osób starszych.

Testy potwierdziły wygodę i niezawodność sygnałów w różnych warunkach. Ponadto, dany kostium można było dostosować do trzech różnych rozmiarów ze względu na elastyczny charakter, zwiększając opłacalność produkcji. Wreszcie, odzież nadawała się do prania i była łatwa w utrzymaniu, przy minimalnych kosztach zakupu, eksploatacji i konserwacji.

Powszechne wdrożenie technologii Mermoth może mieć istotny wpływ na zdrowie i komfort pacjenta przy jednoczesnym obniżeniu kosztów opieki zdrowotnej dla osób fizycznych i władz publicznych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę