Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zamrażanie jedzenia staje się ekologiczne

Szczegółowe badania naukowe pozwalają znaleźć metody zamrażania żywności przy pomocy bardziej przyjaznej dla środowiska i mniej kosztownej technologii.
Zamrażanie jedzenia staje się ekologiczne
Mrożona żywność jest ważnym elementem przemysłu spożywczego, a udoskonalenie technik mrożenia może przyczynić się do podniesienia konkurencyjności sektora. Wyzwanie to podjęli uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu Compfreeze.

Projekt koncentrował się na pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) w zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów dzięki zastosowaniu niskotemperaturowego sprzętu zamrażającego wykorzystującego dwutlenek węgla (CO2) jako czynnik chłodniczy. W ramach projektu Compfreeze stworzono zaawansowane techniki komputerowe służące do projektowania nowych urządzeń, takich jak zamrażarki kontaktowe i zamrażarki do lodów, oraz narzędzia umożliwiające mierzenie wydajności tego sprzętu. Przeprowadzono analizę elementów skończonych (FEM) mrożenia produktów spożywczych oraz symulację procesu zamrażania najpopularniejszych wyrobów, takich jak mięso, ciasta, grzyby i lody.

Po intensywnych testach badacze opisali zależności między jakością produktu a współczynnikiem nukleacji kryształków lodu, zdobywając nowe informacje na temat optymalnej konserwacji zamrożonych wyrobów spożywczych. Opisali techniki pozwalające przyspieszyć i udoskonalić proces zamrażania, tak aby można było łatwiej odmrażać i zachowywać wartość produktów.

Dzięki nowo zgromadzonej wiedzy oraz zastosowaniu nowych technologii w liniach produkcyjnych firm współpracujących z projektem Compfreeze, udało się z skutecznie udoskonalić metody zamrażania. Stowarzyszeni z inicjatywą producenci żywności mieli sposobność skorzystania z bogactwa wiedzy, dzięki której można będzie poprawić smak i wygląd jedzenia. Działania te przyczynią się do podniesienia europejskiej konkurencyjności oraz modernizacji bezpiecznych metod zamrażania produktów, pozwalających wydłużyć ich przydatność do spożycia i poprawić jakość.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę