Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

BIO-SHELTER — Wynik w skrócie

Project ID: 513116
Źródło dofinansowania: FP6-SME

Ochrona młodych drzew

Drzewa to jeden z darów natury dla życia zwierząt na naszej planecie. Dzięki funduszom UE naukowcy opracowali nowoczesną, całkowicie biodegradowalną ochronę dla młodych drzew, aby zapewnić w pełni zrównoważone zalesianie.
Ochrona młodych drzew
Drzewa zapewniają cień i wilgoć, a także są domem dla niezliczonej liczby organizmów. Ich obecność zapobiega występowaniu lawin błotnych w czasie powodzi. Drzewa absorbują dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery, który w znacznym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia i zmiany klimatu.

Ludzka aktywność zagraża lasom naszej planety, wytwarzając ogromne ilości dwutlenku węgla, co zagraża środowisku. Jednym ze sposobów na poprawę prognoz jest ponowne zalesianie. Młode drzewa należy chronić, ponieważ są one cenniejsze dla insektów i zwierząt niż te starsze. Co więcej młode drzewa absorbują więcej CO2 niż starsze, przez co ich przetrwanie jest jeszcze ważniejsze.

Europejscy naukowcy opracowali projekt BIO-Shelter, mający na celu stworzenie nowoczesnego, całkowicie biodegradowalnego systemu ochrony drzew.

Badacze opracowali system ochrony drzew, wykorzystując naturalne konopie i len w połączeniu z całkowicie biodegradowalnym polimerem, którego moment rozkładu można zaprogramować. W wyniku rozkładu nie są również wytwarzane żadne szkodliwe produkty uboczne, które pozostawałyby w glebie i pobliskich źródłach wody.

W rezultacie udało się osiągnąć niedrogi, niewymagający konserwacji system ochrony drzew, stanowiący biodegradowalną alternatywę dla istniejących systemów.

Certyfikacja produktu powinna zainteresować małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) biorące udział w projekcie i skłonić je do stworzenia rynku eksportowego o ogromnej wartości, tworząc jednocześnie miejsca pracy i chroniąc planetę.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę