Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Promowanie bakterii sprzyjających zdrowiu w żywności

Fundusze UE wspomogły rozwój nowego procesu kapsułkowania "dobrych" bakterii. W rezultacie więcej z nich może trafić do układu trawiennego człowieka za pośrednictwem tzw. żywności funkcjonalnej.
Promowanie bakterii sprzyjających zdrowiu w żywności
Kiedy słyszymy słowo bakterie, większość z nas myśli o infekcji i antybiotykach. Prawdą jest natomiast, że ludzki układ pokarmowy jest wypełniony bakteriami, które pomagają zachować ludziom zdrowie. Endogenne bakterie jelitowe zwalczają szkodliwe bakterie, pomagają w trawieniu i wchłanianiu substancji odżywczych oraz przyczyniają się do funkcji odpornościowych.

Jednak wiele czynników powoduje brak równowagi między bakteriami pożytecznymi a szkodliwymi. Należą do nich choroby, nieodpowiednia dieta, stres i nadmierne stosowanie antybiotyków.

Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na zapobieganie chorobom, dodawanie sprzyjających zdrowiu bakterii w produkcji tzw. żywności probiotycznej (dosłownie "dla życia") wzrasta. Probiotyki to jedna z wielu form żywności funkcjonalnej z dodatkami wspierającymi określone funkcje inne niż odżywianie.

Badania w tej dziedzinie są różnorodne, ale dowody sugerują, że niektóre terapie probiotyczne mogą zmniejszać objawy zespołu jelita drażliwego, choroby Crohna i biegunki zakaźnej lub związanej ze stosowaniem antybiotyków.

Jednakże probiotyki dodawane do żywności mogą mieć niekorzystny wpływ na fakturę żywności. Ponadto mogą ulegać częściowemu zniszczeniu w czasie produkcji, magazynowania, bądź nawet w kwaśnym środowisku żołądka.

Europejscy naukowcy starali się opracować innowacyjny proces mikrokapsułkowania w celu ochrony probiotyków, jednocześnie zapewniając wystarczająco małą wielkość mikrokapsułek, aby można je było dodawać do wielu produktów spożywczych bez widocznego wpływu na fakturę.

Finansowanie ze środków UE na realizację projektu "Nowa technologia koncentracji przepływu na rzecz produkcji mikrokapsułek z bakteriami probiotycznymi dla sektora spożywczego" (Flocap) umożliwiło naukowcom wykorzystanie tego potencjalnie ogromnego rynku.

Badacze skupili się na powlekaniu polimerowym oraz na innowacyjnej technologii koncentracji przepływu z zastosowaniem nowej dyszy zaprojektowanej specjalnie w tym celu. Przetwarzanie wymagało warunków delikatnych na tyle, aby zapewnić wysoki wskaźnik przeżywalności bakterii, małą i jednakową wielkość kapsułek oraz wykonalność procesu produkcji na dużą skalę.

Wraz ze wzrostem popytu na zdrową żywność oraz żywność wspierającą zdrowie, technologia ta może zrewolucjonizować sektor żywności probiotycznej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę