Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

FLEXRAP — Wynik w skrócie

Project ID: 508436
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Izrael

Postępy w technologii szybkiego prototypowania

Europejscy naukowcy zbadali potencjał nowego systemu wytwarzania prototypów z większą szybkością i elastycznością. Nowa technologia ma znacząco wpłynąć na tworzenie prototypów produktów oraz wprowadzanie ich na rynek.
Postępy w technologii szybkiego prototypowania
Szybkie prototypowanie (RP) odnosi się do grupy technik, które ułatwiają rozwój produktu z wykorzystaniem projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i technologii 3D. Istnieją różne maszyny prototypowe służące do budowy części i prototypów, umożliwiające szybkie rozpowszechnianie produktów na rynku. Jednak niezbędne są specjalne umiejętności w zakresie zaawansowania technik RP, a maszyny są drogie i trudno je dostosować do otoczenia biurowego.

Aby rozwiązać te problemy, w ramach finansowanego ze środków UE projektu "Rozwój innowacyjnego, modułowego systemu szybkiego prototypowania modeli sztywnych i elastycznych" (Flexrap) podjęto się stworzenia wysokiej jakości systemu szybkiego prototypowania o większej elastyczności i funkcjonalności niż systemy stereolitograficzne (SLA).

Partnerzy projektu pracowali nad różnymi parametrami maszyn prototypowania, w tym nad materiałem pomocniczym, który można by łatwo usuwać w środowisku biurowym, a jednocześnie zapewniającym wystarczającą wytrzymałość. Zbadano także rodzaj użytego materiału modelowego (twardy lub miękki), kładąc szczególny nacisk na preparaty żywiczne, które musiały być zgodne z opatentowaną technologią atramentową.

Przełomem było opracowanie elastycznej formuły o wysokim wydłużeniu przy zerwaniu i dobrej elastyczności, którą partnerzy projektu z powodzeniem wprowadzili na rynek. Ponadto zbudowano eksperymentalną drukarkę umożliwiającą druk na dwóch materiałach modelowych oraz jednym materiale pomocniczym, jak również zbadano przydatność nowej prototypowej maszyny.

Technologia Flexrap znalazła zastosowanie w przemyśle odlewniczym, zabawkarskim i obuwniczym.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę