Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Bezpieczniejsze cięcie materiałów hybrydowych

Aby osiągnąć optymalne parametry techniczne oraz zmniejszyć ciężar i koszty części samochodowych, wykorzystuje się połączenia materiałów różnego typu. Europejscy partnerzy podjęli wyzwanie opracowania prototypu maszyny do cięcia metali hybrydowych z zachowaniem dokładności, jakości i bezpieczeństwa.
Bezpieczniejsze cięcie materiałów hybrydowych
Na przestrzeni ostatnich lat w przemyśle motoryzacyjnym odnotowano wzrost wykorzystania hybrydowych metali do budowy części ruchomych. Hybrydowe konstrukcje magnezowo-aluminiowe (Mg-AI) oraz wykonane z magnezu i spiekanego metalu (MgSint) wnoszą korzyści ze względu na niewielką wagę, dużą wytrzymałość oraz charakterystykę zużycia.

Jednakże takie materiały hybrydowe stwarzają większe trudności w obróbce i wymagają specjalnie zaprojektowanych narzędzi tnących i smarów. Rozwój eksperymentalnego prototypu maszyny, zdolnej do bezpiecznej obróbki magnezowych (Mg) materiałów hybrydowych, był przedmiotem finansowanego ze środków UE projektu "Ekologiczna i ekonomiczna obróbka magnezowych materiałów hybrydowych" (Ecohyb). Głównym celem było zwiększenie skuteczności, bezpieczeństwa i środowiskowej przyjazności obróbki materiałów hybrydowych opartych na magnezie.

Zoptymalizowano różne parametry eksperymentalnego prototypu maszyny, w tym usuwanie wiórów i unikanie wibracji. Dodatkowo zbadano narzędzia, smarowanie i strategię cięcia.

Ze względu na zagrożenia i ryzyko podczas obróbki magnezowych komponentów hybrydowych należało rozstrzygnąć kilka aspektów bezpieczeństwa w celu minimalizacji ewentualnych wypadków. W związku z tym opracowano wytyczne i zasady na potrzeby szkolenia pracowników na temat potencjalnych zagrożeń podczas obróbki magnezowych części hybrydowych.

Udane testy prototypowej maszyny Ecohyb zapewniły jej przyszłe wdrożenie przemysłowe w dziedzinie obróbki części hybrydowych opartych na magnezie. Jednocześnie projekt przyczynił się do zwiększenia wydajności, bezpieczeństwa oraz środowiskowej przyjazności procesu produkcji kompozytów magnezowych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę