Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowy system zaawansowanego technicznie zgrzewania po niskich kosztach

Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali technologię ułatwiającą zastosowanie tanich frezarek do zazwyczaj kosztownego procesu zgrzewania metalu preferowanego przez przemyśle lotniczym. Proces ten można teraz łatwo stosować w wielu branżach przemysłowych, w których koszty na to nie pozwalały.
Nowy system zaawansowanego technicznie zgrzewania po niskich kosztach
Wiele gałęzi przemysłu opiera się na wytrzymałych i trwałych komponentach metalowych stosowanych w maszynach, systemach i produktach końcowych. Aby uzyskać różne kształty i rozmiary, przeprowadzono zgrzewanie metali i stopów metali w postaci cienkich arkuszy lub nieco grubszych płytek.

Jednym z najczęściej stosowanych i znanych procesów łączenia jest spawanie łukowe, w którym łuk elektryczny topi metale w punkcie spoiny.

Zgrzewanie tarciowe z przemieszczeniem (FSW) jest stosunkowo nową techniką. Wykorzystuje się w niej narzędzie z obrotowym sworzniem, który generuje ciepło tarciowe w połączeniu z dużym naciskiem kucia w celu zmiękczenia, wymieszania i uformowania jednolitej spoiny pomiędzy dwoma kawałkami metalu pozostającymi w stanie stałym.

FSW znajduje zastosowanie szczególnie w odniesieniu do trudno spawalnych materiałów, takich jak aluminium, i jest z powodzeniem wykorzystywana do produkcji lekkich, wytrzymałych i niezawodnych produktów podlegających obróbce wtórnej. Jest też bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla środowiska niż konwencjonalne spawanie łukowe.

W rzeczywistości technika ta stała się preferowaną metodą Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w produkcji komponentów lotniczych, w tym tych wykorzystanych w promie kosmicznym.

Jak to często bywa, jej powszechne wdrożenie w przemyśle jest ograniczane przez ogromne koszty. Fundusze UE przeznaczone na realizację projektu "Rozwój taniej jednostki procesowej do zgrzewania tarciowego z przemieszczeniem" (Lostir) pozwoliły europejskim naukowcom zintegrować specjalne narzędzia i oprogramowanie monitorujące z frezarkami w celu osiągnięcia taniego procesu FSW.

Oprócz narzędzi FSW zgodnych z ograniczeniami roboczymi frezarki naukowcy opracowali tanią jednostkę monitorowania FSW. Czujnik ten monitoruje siły poziome i moment obrotowy narzędzia oraz komunikuje się z laptopem za pośrednictwem dwukierunkowej bezprzewodowej telemetrii cyfrowej. Oprogramowanie Labview umożliwiło monitorowanie w czasie rzeczywistym, oznaczanie zdarzeń oraz automatyczne wykrywanie niedopuszczalnych parametrów zgrzewania do uzyskania zadowalającego rezultatu.

Badania terenowe przeprowadzone przez partnerów spotkały się z entuzjazmem. System Lostir przyniósł producentom istotne korzyści, które mogą mieć znaczący pozytywny wpływ na ich działalność.

Projekt Lostir może pomóc przedsiębiorstwom wykorzystać technologię zgrzewania, stosowaną przez NASA w programie kosmicznym, do budowy twojego nowego samochodu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę