Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

FOINMOULDS — Wynik w skrócie

Project ID: 508647
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Austria

Lepsze formy dla części z tworzyw sztucznych i metalu

Fundusze UE umożliwiły europejskim naukowcom opracowanie nowej technologii wspierającej cały proces produkcji formowanych części z tworzyw sztucznych i metali. Komercjalizacja powinna znacznie pomóc w zniwelowaniu skutków konkurencji ze strony krajów o niższych kosztach produkcji.
Lepsze formy dla części z tworzyw sztucznych i metalu
Metalowe i plastikowe elementy są wszechobecne. Są one powszechnie produkowane przy użyciu form, podobnie jak pieczenie ciasta w specjalnej foremce w kształcie samochodu lub serca. Do procesów opartych na formach należy odlewanie ciśnieniowe (HPDC), formowanie wtryskowe oraz formowanie z rozdmuchiwaniem.

Ponad 2 000 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w UE działa w sektorze tworzenia form, pomimo iż stają w obliczu silnej konkurencji ze strony tańszych krajów.

Ze względu na ogromną ilość i różnorodność produkowanych części, poprawa parametrów procesu produkcyjnego miałaby znaczące i daleko idące skutki.

W tym celu europejscy badacze zainicjowali projekt Foinmoulds, wykorzystując nową koncepcję formy z zastosowaniem wkładek z pianki metalowej (materiały komórkowe) w celu zwiększenia rozpraszania ciepła i potencjalnego ograniczenia ciężaru formy. Łącznie te dwa czynniki mogą zmniejszyć zniekształcenia formy, skutkując lepszą jakością produktów, mniejszą ilością odpadów oraz mniejszymi nakładami na utrzymanie.

Badacze znacząco ograniczyli czas i koszty produkcji form. Analiza wydajności form wykazała lepsze zachowania termiczne w formach zawierających piankę w kanałach chłodzących, prowadzące do poprawy wszystkich trzech procesów formowania metalu i tworzyw sztucznych. Konsorcjum projektu Foinmoulds stworzyło również kompletną bazę danych właściwości różnych typów pianki w celu wsparcia projektowania przyszłych form.

Projekt Foinmoulds wniósł cenną nową technologię mającą znaczenie dla tysięcy firm zajmujących się wytwarzaniem form, wykorzystujących je do produkcji elementów z tworzyw sztucznych i metali, jak również użytkowników końcowych wyprodukowanych elementów.

Komercjalizacja koncepcji wykazuje potencjał znacznego wzmocnienia pozycji konkurencyjnej UE, która została nadwyrężona przez produkty importowane z krajów o niższych kosztach.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę