Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Maksymalizacja uzysku z aloesu zwyczajnego

Rozwijający się rynek związków naturalnych wymaga metod normalizacji związków aktywnych i zapewnienia jakości. W ramach europejskiego przedsięwzięcia skoncentrowano się na rozwiązaniu tej kwestii poprzez rozwój nowych technologii oceny roślinnych substancji czynnych.
Maksymalizacja uzysku z aloesu zwyczajnego
Naturalne substancje i ekstrakty roślinne posiadają nieodłączne cechy, które czynią je coraz bardziej istotnymi elementami w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Doskonałym przykładem jest aloes zwyczajny zawierający ponad 75 składników odżywczych i 200 substancji czynnych, w tym minerały, aminokwasy i witaminy wykazujące silne właściwości lecznicze i odżywcze.L
%Jednak brak obiektywnych metod oceny jakości produktów z aloesem doprowadził do inicjacji finansowanego przez UE projektu AMAY. Głównym celem projektu AMAY było opracowanie metod oceny naturalnych składników aloesu, które zostaną wykorzystane w produktach kosmetycznych. Projekt obejmował wymianę najlepszych praktyk w zakresie uprawy plantacji w celu maksymalizacji wydajności i rozwoju nowych produktów ze znormalizowaną zawartością efektywnego związku.

Jednym z celów strategicznych projektu było ustalenie, czy zawartość efektywnych związków w roślinach była zróżnicowana ze względu na warunki zewnętrzne. Aby to osiągnąć, partnerzy opracowali spektroskopową metodę magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) do określania składników aktywnych w aloesie oraz analizy ich struktury. Następnym krokiem była produkcja kosmetyków naturalnych ze znormalizowaną i certyfikowaną zawartością Aloverose, a także przetestowanie ich bezpieczeństwa i skuteczności.

Chociaż technologia oparta na NMR byłaby dość kosztowna w zastosowaniach komercyjnych, projekt AMAY skutecznie wskazał potrzebę oceny jakości aktywnych związków aloesu. Podejście to ma istotne konsekwencje dla konkurencyjności europejskich firm w tej dziedzinie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę