Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Informowanie o efektywności środowiskowej

W ramach europejskiego projektu opracowano metodę umożliwiającą mniejszym firmom dokonanie pierwszego, niewiążącego się z dużymi kosztami kroku w kierunku udziału w dowolnym krajowym lub międzynarodowym programie deklaracji środowiskowej produktu (EDP).
Informowanie o efektywności środowiskowej
EDP informuje o efektywności środowiskowej danego produktu, np. zużyciu energii i wydajności energetycznej czy zawartości materiałów i substancji chemicznych. Program EDP pomoże firmom zaistnieć na nowych rynkach ekologicznych produktów i usług. Zespół finansowanego ze środków UE projektu "Stopniowa deklaracja środowiskowa produktu" (Stepwise EPD) pomógł grupie MŚPopracował metodę pomagającą małym i średnim przedsiębiorstwom w przyjęciu deklaracji środowiskowych produktu (EDP).

Najpierw zbadano wpływ EDP na środowisko I rynek. Następnie zidentyfikowano różne sposoby wykorzystania EDP do promowania produktu lub firmy, sugerując równocześnie, jak można poprawić produkt z punktu widzenia środowiska. Potem wskazano co najmniej dwa istotne dla środowiska pomysły w odniesieniu do badanego produktu, wprowadzając jeden lub więcej z tych pomysłów do projektu produktu I procesu produkcji.

Podsumowując, zespół projektu skutecznie przedstawił I wdrożył kilka mechanizmów dotyczących tego, jak EDP może pomóc w marketingu produktu lub firmy, wykraczając tym samym poza początkowe oczekiwania. Na przykład zintegrowano EDP ze spotkaniami sprzedażowymi oraz dołączono ją do oferty początkowej produktu lub oferty przetargowej, co przyniosło znakomite rezultaty.

Zespół odkrył, co było jednym z istotniejszych wyników projektu, że EDP bardziej nadaje się do uwidocznienia środowiskowego profilu produktu niż do działań marketingowych dotyczących wydajności środowiskowej. Odkryto również, że EDP oparta na ocenie cyklu życia (LCA) stanowi solidną podstawę do wprowadzenia ekoprojektu produktu. Ogólnie biorąc, projekt przyczynił się do poprawy konkurencyjności produktów I profili MŚP, niewątpliwie stając się pożądanym impulsem dla europejskiej gospodarki I wiodącym przykładem dla przemysłu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę