Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

LAB-ON-SITE — Wynik w skrócie

Project ID: 513645
Źródło dofinansowania: FP6-POLICIES
Kraj: Szwecja

Szybkie i łatwe diagnozowanie chorób inwentarza żywego

Diagnozowanie chorób dotykających inwentarza żywego ma szczególne znaczenie dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Naukowcy finansowani ze środków UE opracowali nowe, proste metody diagnostyczne do zwalczania najbardziej zaraźliwych i wyniszczających chorób zwierzęcych.
Szybkie i łatwe diagnozowanie chorób inwentarza żywego
Choroba zwierzęca może mieć wpływ na jakość i bezpieczeństwo produktów spożywczych, na zrównoważoność hodowli inwentarza żywego, a nawet bezpośrednio na ludzkie zdrowie, jak w przypadku zoonoz (chorób odzwierzęcych przenoszonych na człowieka).

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, dawniej Office International des Epizooties (OIE), powstała w 1924 r., by zwalczać choroby zwierząt. OIE (oryginalny akronim został zachowany pomimo zmiany nazwy) prowadzi listę chorób zaraźliwych, która niegdyś dzieliła się na Listę A – chorób szczególnie zaraźliwych i potencjalnie wyniszczających – oraz Listę B wszystkich innych chorób.

Z punktu widzenia ONZ, preferowanym obecnie terminem są transgraniczne choroby zwierząt (TAD), a obejmuje on ok. 12-14 chorób, które mogą łatwo rozprzestrzenić się między krajami, osiągając skalę epidemii o katastrofalnych skutkach.

Dzięki finansowaniu projektu LAB-ON-SITE, europejscy naukowcy skupili się na udoskonalaniu diagnozowania 10 najgorszych chorób w terenie, jak i w laboratorium.

Naukowcy połączyli specjalistyczną wiedzę w zakresie najnowocześniejszych technologii, by uzyskać solidne, specyficzne i czułe testy diagnostyczne. Innowacje obejmowały testy związane z diagnozowaniem w pierwszej linii, takie jak bagnety do użytku przez lekarzy weterynarii w terenie. Naukowcy skupili się także na łatwych w użytku metodach wykrywania kwasu nukleinowego do zastosowania w laboratoriach o podstawowym wyposażeniu.

Podsumowując, konsorcjum LAB-ON-SITE opracowało szereg czułych i specyficznych testów na 10 docelowych TAD, które następnie przedstawiono laboratoriom diagnostycznym działającym zgodnie z normami OIE. W ten sposób projekt znacząco przyczynił się do wczesnego diagnozowania i kontrolowania niszczących TAD.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę