Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wielostronny atak na otyłość

W ramach europejskiej inicjatywy połączono siły środowiska akademickiego i przemysłu, by stawić czoła jednemu z najbardziej podstępnych zagrożeń dla zdrowia w krajach rozwiniętych: otyłości.
Wielostronny atak na otyłość
Otyłość to wciąż poważny problem w wielu krajach rozwijających się. W ramach pięcioletniej inicjatywy UE, "Dieta, otyłość i geny" (Diogenes), przeprowadzono niedawno badanie w sprawie sposobów zapobiegania otyłości z perspektywy żywieniowej. Konsorcjum składające się z 29 partnerów z całej Europy połączyło czynniki genetyczne, fizjologiczne i psychologiczne związane z rozwojem zbilansowanych reżimów pozwalających zapobiec przyrostowi masy ciała.

Zespół projektu zgromadził wiedzę i doświadczenia światowej klasy ośrodków dietetycznych oraz wyniki badań zdrowotnych, epidemiologicznych, dotyczących genomiki żywieniowej oraz technologii żywności. Branżę spożywczą godnie reprezentowali trzej poważni producenci żywności i pięć małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Krytyczne badanie interwencyjne pozwoliło zebrać dane na temat wpływu przyjmowania makroelementów na przyrost masy ciała u rodzin cierpiących na otyłość. Rodzice z nadwagą przystąpili do ośmiotygodniowego programu utraty wagi opartego na niskokalorycznej diecie. W kolejnym badaniu przyjrzano się wpływowi białka i indeksu glikemicznego (GI) na skład ciała u dzieci.

W celu zidentyfikowania decydujących cech psychologicznych i behawioralnych, które predysponują do przyrostu masy ciała, naukowcy dokonali oceny trybu życia i psycho-społecznych aspektów jedzenia. Dalsze wsparcie przyszło w postaci danych z sektora technologii żywności, którego celem było opracowanie produktów spożywczych, które dawałyby nasilone sygnały sytości, przy zachowaniu minimalnego poziomu kaloryczności.

Zespół projektu Diogenes opracował scentralizowaną bazę dla dużej ilości zebranych danych. Informacje dotyczące wartości GI oraz ładunku glikemicznego w pięciu językach zintegrowano na rzecz przeprowadzenia optymalnej analizy. Wyniki projektu opublikowano w wielu czasopismach naukowych, a także rozpowszechniano je za pomocą rozmaitych warsztatów i konferencji.

Aby zapewnić wsparcie za pośrednictwem Internetu, zespół projektu Diogenes opracował narzędzie internetowe "Narzędzie badań przesiewowych w zakresie ryzyka otyłości i zestaw porad behawioralnych" (Orbast). Ten nowy system został zaprojektowany z myślą o tym, by pomagać ludziom w określaniu ewentualnej konieczności zmiany trybu życia w celu kontroli masy ciała.

Dzięki badaniu Diogenes zidentyfikowano nowe sposoby postępowania z otyłością, które będzie można zastosować na terenie całej Europy.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę