Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Pożyteczne wykorzystanie odpadów organicznych

Rośliny zawierają wiele cennych związków bioaktywnych. Najnowsze badania dotyczą tego, jak można przetwarzać roślinne odpady przemysłowe w celu dostarczania zwierzętom substancji fitochemicznych zastępujących farmaceutyczne dodatki paszowe.
Pożyteczne wykorzystanie odpadów organicznych
Przemysł spożywczy wytwarza miliony ton odpadów organicznych, które w najlepszym wypadku podlegają kompostowaniu lub spalaniu, przynosząc szkody ekologiczne. Ponieważ ta góra odpadów jest wciąż pełna składników odżywczych i produktów bioaktywnych, celem finansowanego ze środków UE projektu Safewastes było pożyteczne wykorzystanie tego materiału.

Jednym z głównych godnych naśladowania celów było opracowanie ekologicznych dodatków paszowych, które miałyby zastąpić zakazane obecnie antybiotyki paszowe. Dobrostan zwierząt, jako wysoki priorytet w UE, był celem nadrzędnym projektu.

Opracowano standardowe procedury operacyjne (SOP) dla technik przetwarzania w produkcji ekstraktu. Niezbędnym elementem był wybór rozpuszczalnika, takiego jak woda, heptan lub etanol, jak również procedura frakcjonowania.

W zakresie bezpieczeństwa i higieny opracowano i zatwierdzono systemy testów in vitro dla dodatków funkcjonalnych zdolnych do zwalczania aktywności pasożytniczej i chorobotwórczej. Koncentrując się na sektorze hodowli świń, naukowcy zbadali wpływ odpadów organicznych na rozwój bakterii jelita ślepego za pomocą techniki stymulacji jelita grubego.

Aby uzyskać ogólną zdrowotność dietetyczną, wyodrębnione zostały także przeciwutleniacze i, wbrew oczekiwaniom projektu, odpady zawierały duże ilości tych cząsteczek zwalczających wolne rodniki. Zespół projektu Safewastes odkrył, że materiał wyjściowy miał pierwszorzędne znaczenie. Wiele przeciwutleniaczy pozostało obecnych nawet wtedy, gdy wyodrębniono związki olejowe i fenolowe (OPC).

W zaleceniach uwzględniono uzupełnianie dodatków paszowych w mango, modrzew, dynię i tymianek w ilości od 2,5 do 10% w celu uzyskania pozytywnych efektów. Do zwierząt, które odniosłyby największe korzyści w branży hodowlanej, zaliczono lochy, brojlery (kurczaki przeznaczone do produkcji mięsa) oraz ogólnie stado rodzicielskie.

W ramach projektu Safewastes skutecznie udało się opracować procesy wyodrębniania związków wnoszących istotne korzyści zdrowotne dla zwierząt i konsumenta. Ponadto, uniknięcie tradycyjnych sposobów utylizacji odpadów organicznych wiąże się z redukcją kosztów oraz ograniczeniem problemów środowiskowych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę