Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

DESPROCH — Wynik w skrócie

Project ID: 508378
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Niemcy

Kucie metali w niższych temperaturach

Zmniejszenie ilości ciepła wymaganego do formowania elementów metalowych niesie ze sobą wiele korzyści. Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył proces produkcji pozwalający znacznie rozszerzyć zastosowania techniki kucia na półgorąco.
Kucie metali w niższych temperaturach
Kucie metalu wielu osobom kojarzy się z warsztatem kowalskim. Praca wykonywana przez kowala, tj. rozgrzewanie i formowanie metalu, rzeczywiście pozostaje ważna po dziś dzień, a techniki przemysłowe są na niej wzorowane.

Kucie na gorąco wymaga rozgrzania metalu do bardzo wysokiej temperatury, a tym samym dużych nakładów energetycznych. Ponadto, wysoka temperatura powoduje obniżenie jakości powierzchniowej i straty materiałowe, jak również powstawanie tlenkowej "łuski".

Aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i koszty oraz jednocześnie poprawić precyzję i jakość wyrobu końcowego, producenci sięgają po techniki kucia na półgorąco.

Kucie na półgorąco jest z powodzeniem stosowane do wytwarzania elementów symetrycznych wokół danej osi (symetria obrotowa). Europejscy naukowcy, chcąc rozszerzyć zastosowanie tej technologii na elementy nieposiadające symetrii obrotowej, wzięli udział w projekcie "Projektowanie łańcucha procesu kucia na półgorąco" (Desproch).

Posługując się oprogramowaniem CAD, naukowcy przeanalizowali wymagania i dostosowali wybrane geometrie pod kątem techniki kucia na półgorąco. Sekwencje procesu formowania przeanalizowano przy pomocy symulacji przepływu materiałów, wykorzystując analizę elementów skończonych (FEA), w której bardzo drobne ("skończone") elementy materiału są badane oddzielnie pod kątem wzajemnego oddziaływania.

Po zaprojektowaniu i wyprodukowaniu niezbędnych narzędzi oraz zaprojektowaniu układu łańcucha produkcyjnego, przetestowano całą linię produkcyjną. Opracowano specyfikacje kontroli jakości dla tego celu, jak i dla ogólnych procesów produkcyjnych.

Konsorcjum Desproch z powodzeniem zbudowało linię produkcyjną do kucia na półgorąco długich części o asymetrii obrotowej. Naukowcy zwiększyli tym samym liczbę części, do obróbki których można stosować tę ekonomiczną i przyjazną dla środowiska technikę, uzyskując wysokiej jakości części w krótszym czasie i przy mniejszej ilości odpadów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę