Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowatorskie sposoby leczenia zaburzeń układu przewodu pokarmowego

Chitozan, polisacharyd otrzymywany ze skorupiaków, jest dostępny bez recepty jako suplement diety do stosowania przy nadwadze i hipercholesterolemii. Aby poprawić przyswajalność chitozanu, zmniejszyć stosowane dawki i poszerzyć jego możliwe zastosowania, europejskie konsorcjum wyprodukowało nowe preparaty chitozanu.
Nowatorskie sposoby leczenia zaburzeń układu przewodu pokarmowego
Oprócz leczenia hipercholesterolemii są pomysły na wykorzystanie chitozanu w walce z celiakią; wynika to z jego zdolności do sekwestracji gliadyny, będącej frakcją toksyczną, odpowiedzialną za nietolerancję glutenu. Glukozamina, pochodna chitozanu, może być również stosowana w zapobieganiu chorobie zwyrodnieniowej stawów i zapewnianiu dobrej kondycji stawów.

Jednak obecny preparat nie jest oparty na najlepszej formie fizycznej i biochemicznej, co zmusza konsumentów do przyjmowania dużych dziennych dawek. Istniejące preparaty tabletkowe chitozanu stosowane w przypadku hipercholesterolemii opierają się na chitozanie półkrystalicznym, który nie jest najlepszym chitozanem do zbierania lipidów i cholesterolu in vivo. Aby chitozan skuteczniej reagował z kwasami żółciowymi, powinien albo być dostarczony do żołądka w postaci roztworu, albo natychmiast się tam rozpuścić.

Najważniejszym celem finansowanego ze środków UE projektu Chitosanperos było opracowanie nowych fizycznych form i preparatów chitozanu, które mogłyby być wykorzystane w zapobieganiu i leczeniu chorób i dysfunkcji przewodu pokarmowego. Zespół projektu założył, że chitozan musi mieć specjalną formę, co zwiększy jego powierzchnię, porowatość, rozpuszczalność i ściśliwość, co ułatwi tabletkowanie.

Naukowcy opracowali zatem metodę produkcji mikrosfer chitozanu poprzez suszenie rozpyłowe, co okazało się idealnym rozwiązaniem w produkcji tabletek chitozanu, ale sprawdziło się również w procesie wzbogacania mąki pszennej. Wyprodukowano i przetestowano makaron oraz pieczywo zawierające chitozan, czego celem było udostępnieniem tych popularnych produktów spożywczych pacjentom chorym na celiakię.

Nowe preparaty chitozanu zaaplikowano ochotnikom, którzy zostali poddani kompletnym badaniom medycznym, co obejmowało również obserwację zmian masy ciała, badanie krwi, badanie poziomów cholesterolu i bilirubiny w plazmie oraz badanie flory bakteryjnej jelit. Leczenie chitozanem, jak przewidywano, doprowadziło do spadku wagi ciała, zaobserwowano też istotne korzyści przy wykorzystaniu go w diecie u pacjentów chorych na celiakię.

Można oczekiwać, że komercyjne wykorzystanie wyników projektu Chitosanperos znacząco wpłynie na rynek suplementów diety i przyniesie ulgę wielu osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę