Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SARS/FLU VACCINE — Wynik w skrócie

Project ID: 512054
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Austria

Szczepionka chimeryczna przeciw grypie/SARS

Pojawienie się technik w zakresie biologii molekularnej umożliwiło rozwój szczepionek wirusowych DNA, gdzie określone epitopy wirusowe ulegają ekspresji po zaszczepieniu. Korzystając z tej technologii, europejscy naukowcy opracowali szczepionkę przeciwko SARS opartą na wektorze wirusa grypy.
Szczepionka chimeryczna przeciw grypie/SARS
Wirus SARS, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, został zidentyfikowany w 2003 r., po tym, jak spowodował wybuch poważnej epidemii w Chinach, skąd rozprzestrzenił się na cały świat. Zapalenie płuc spowodowane wirusem SARS może doprowadzić do śmiertelnej niewydolności oddechowej. Było to bodźcem dla badaczy na całym świecie do pilnego opracowywania szczepionki chroniącej przed SARS.

W tym celu w ramach projektu finansowego przez UE "Opracowanie wspólnej szczepionki przeciwko grypie/SARS" (SARS/FLU Vaccine) zaproponowano rozwój wektora opartego na replikacji wadliwego wirusa delNS1 grypy w celu dostarczenia antygenów z koronowirusa SARS. Ten wektor grypy, opracowany przez partnerów projektu, charakteryzował się delecją antagonisty interferonu NS1 zwykle używanego przez wirus w celu zahamowania odpowiedzi immunologicznej gospodarza.

Z opracowaniem szczepionki chimerycznej przeciw grypie wywołanej wirusem delNS1 oraz SARS wiązano oczekiwania dotyczące silnej odpowiedzi immunologicznej na interferon. Naukowcy przewidzieli, że odpowiednie antygeny SARS ulegną ekspresji za pomocą wektora delNS1 w podejściu bioinformatycznym. Następnie potwierdzono immunogenetyczny potencjał wybranych antygenów w warunkach in vitro, jak i in vivo oraz epitopów antygenowych odpowiedzialnych za wyzwolenie reakcji immunologicznej limfocytów T i B.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa, stabilności oraz skuteczności ekspresji epitopów wraz z pozytywnymi danymi przedklinicznymi uzyskanymi w ramach projektu SARS/FLU Vaccine sprawiają, że szczepionka chroniąca przed wirusem delNS1-SARS jest obiecująca. Testowanie nowej szczepionki w próbach klinicznych stanowi kolejny krok dla partnerów konsorcjum.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę