Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

COMEPHS — Wynik w skrócie

Project ID: 517039
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Grecja

Urządzenia wielofunkcyjne na bazie kryształów jednozwiązkowych

Naukowcy finansowani przez UE scharakteryzowali nową klasę związków wykazujących się różnymi właściwościami elektrycznymi lub magnetycznymi w zależności od umiejscowienia na tym samym krysztale.
Urządzenia wielofunkcyjne na bazie kryształów jednozwiązkowych
Przypadki, w których inżynierowie i konstruktorzy wykorzystują dwa lub więcej materiałów do wytworzenia produktów o właściwościach obu lub wszystkich tych materiałów, są właściwie wszechobecne. Począwszy od stopów metalu w podzespołach lotniczych po wykorzystanie części lateksu z dodatkiem bawełny w wyrobach włókienniczych – można mnożyć przykłady, w których połączenie materiałów pozwala uzyskać bardziej pożądane właściwości niż każdy z nich osobno.

W przypadku urządzeń elektronicznych dotychczas zastosowanie miała ta sama zasada. Jednak sytuacja się zmienia.

Niektóre materiały wykazują szereg właściwości elektrycznych i magnetycznych w różnym położeniu tego samego kryształu, co nazywamy elektryczną lub magnetyczną niehomogenicznością lub rozdzieleniem fazy. Do materiałów tych należą manganity, klasa minerałów uformowanych z tlenku manganu (MnO(OH)).

Zdolność do wytwarzania wielofunkcyjnych urządzeń z pojedynczych materiałów daje możliwość kontrolowania funkcji urządzenia z atomową precyzją i bez złożoności konwencjonalnych technik nanowytwarzania.

Europejscy naukowcy zainicjowali projekt "Kontrola mezoskopowego rozdzielenia fazy" (Comephs), w celu osiągnięcia funkcjonalnych mezoskopowych (pomiędzy mikro- a makroskopowymi, od rozmiaru pojedynczych atomów po masy atomów) stanów steksturowanych. W szczególności spróbowali znaleźć sposób na kontrolowanie mechanizmów rozdzielania fazy w manganitach i pokrewnych im związkach.

Związki te przygotowano w formie krystalicznej lub jako cienkie warstwy i scharakteryzowano, by zidentyfikować regiony elektronicznego rozdzielenia fazy. Oceniono wpływ różnych bodźców zewnętrznych, takich jak ciśnienie lub pole magnetyczne, oraz rozmaitych substratów i ich właściwości na rozdzielanie fazy.

Wreszcie naukowcy zademonstrowali wykonalność, ukazując oddziaływanie różnych bodźców zewnętrznych na cienkie warstwy w celu kontrolowania tekstury. Techniki eksperymentalne wykorzystujące wyszukane systemy obrazowania umożliwiły wizualizację modulacji przestrzeni właściwości fizycznych oraz pełną charakterystykę stanów steksturowanych.

Wiedza wygenerowana w zakresie stanów niehomogenicznych oraz manipulacji nimi powinna wywrzeć bezpośredni, znaczny wpływ na branże mikroelektroniczną, a także wszystkie inne sektory, które wspierają ją w sposób pośredni.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę