Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Lepsze implanty dentystyczne przy mniejszej ilości odpadów

Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował technologię zwiększającą niezawodność i powtarzalność tytanowych implantów stomatologicznych. Osiągnięcie to oznacza dobre wieści dla producentów, jak i dla rosnącej populacji osób starszych.
Lepsze implanty dentystyczne przy mniejszej ilości odpadów
W medycynie i technologii dokonano na przestrzeni ostatnich 100 lat ogromnych postępów, dzięki którym udaje się ocalić miliony ludzi cierpiących na dawniej nieuleczalne choroby. Żyjąc dłużej, osoby starsze mają szansę dłużej cieszyć się emeryturą, podróżować, widywać się z wnukami czy nawet zawierać związki małżeńskie.

Rosnąca liczba osób starszych w społeczeństwie wiąże się jednak z nieznanymi wcześniej problemami, takimi jak większe zapotrzebowanie na implanty stomatologiczne.

Obecnie stosowana technologia oparta na odlewach z płynnego tytanu nie jest w stanie zapewnić powtarzalnych i niezawodnych implantów, przez co 50% z nich trzeba poprawiać lub przeznaczać na straty.

Aby znacząco poprawić technikę topienia i odlewania oraz zmniejszyć ilość powstałych odpadów do poniżej 15%, europejscy naukowcy wzięli udział w finansowanym ze środków UE projekcie "Technologia wytwarzania tytanowych, formowanych indywidualnie produktów wysokiej jakości" (TECUS).

Konsorcjum TECUS opracowało nową technikę topienia na zimno, zautomatyzowany proces odlewania oraz kodeks najlepszych praktyk w zakresie wytwarzania odlewanych elementów tytanowych przy pomocy nowej technologii.

W prototypowym systemie wykorzystano ekran dotykowy podłączony do sterownika PLC kontrolującego sam proces. System działa w trybie w pełni zautomatyzowanym lub przy udziale użytkownika.

Cztery części wybrano do testów i porównania urządzenia TECUS z istniejącą technologią. Przeprowadzono analizy metalurgiczne, chemiczne i mechaniczne każdej części w oparciu o ich dane techniczne.

Urządzenie i technologia okazały się mieć bardzo dobre parametry metalurgiczne i chemiczne, natomiast parametry mechaniczne określono jako obiecujące.

Podsumowując, dzięki projektowi TECUS powstał zautomatyzowany system topienia i odlewania tytanu umożliwiający wytwarzanie niezawodnych i powtarzalnych tytanowych implantów stomatologicznych. System ma szansę znacząco podnieść jakość implantów oraz jednocześnie zmniejszyć ilości odpadów, pozwalając oszczędzić cenny czas i pieniądze.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę