Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Ekologiczne geowłókniny pozwalają przeciwdziałać erozji gleby

Nowe geowłókniny wykonane z różnych odmian liści palmowych mogą pewnego dnia zastąpić materiały syntetyczne stosowane w niezliczonych rozwiązaniach inżynieryjnych.
Ekologiczne geowłókniny pozwalają przeciwdziałać erozji gleby
Syntetyczne geowłókniny są szeroko stosowane w inżynierii, na przykład przy budowie dróg i lotnisk, w celu ochrony przed erozją gleb i usprawnienia odwodnienia. Ostatnie badania wskazują, że maty z geowłókniny wykonanej z liści palmowych mogą być skuteczną, niedrogą i ekologiczną alternatywą wobec mat syntetycznych. Potencjał tej technologii badali uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu Borassus.

W ramach projektu zbadano różne geowłókniny wykonane m.in. z winodani abisyńskiej i maurycji giętkiej, przeprowadzając studia przypadków i analizy w 10 krajach na całym świecie. Głównym celem prac była ocena erozji gleby i opisanie skuteczności geowłóknin palmowych w zakresie przeciwdziałania erozji wodnej i wiatrowej. Danych tych nigdy wcześniej nie opracowano w sposób naukowy, mimo że palmy są od tysiącleci stosowane jako surowiec budowlany.

uczestnicy projektu Borassus przeprowadzili badania laboratoryjne I terenowe, mierząc jakość, efektywność I trwałość mat, jak I skutki społeczno-ekonomiczne towarzyszące ich stosowaniu, a także opracowując odpowiednie normy produkcyjne. Badania wykazały, że biogeowłókniny mogą znacząco zmniejszać upływ wody I erozję gleb, a ponadto minimalizować parowanie z gleby w porach suchych. Dowiedziono też, że technologia ta sprawdza się praktycznie w każdym klimacie I środowisku, na przykład w winnicach, na polach uprawnych, gruntach zdegradowanych, w sadach, na stanowiskach archeologicznych I w innych miejscach.

Jako że biodegradowalne geowłókniny wykonane są włókien występujących na terenach tropikalnych I subtropikalnych, wyniki badań przyczyniają się do wspierania zrównoważonych praktyk w inżynierii lądowej. Ich wytwarzanie nie wiąże się z dużymi nakładami energetycznymi, są więc niedrogą metodą ochrony gleby. Odkrycia te to dobre wieści zarówno dla krajów rozwijających się, jak I wysoko rozwiniętych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę