Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Medycyna prewencyjna na rzecz zdrowszych samolotów

Przemysł lotniczy wkłada dużo wysiłku w poprawę wydajności części w celu ograniczenia kosztów i zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów. Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali szereg zaawansowanych technologii czujnikowych do wczesnego wykrywanie defektów strukturalnych podczas eksploatacji.
Medycyna prewencyjna na rzecz zdrowszych samolotów
Monitorowanie stanu strukturalnego (SHM) to doskonałe narzędzie do realizacji tych celów. Stanowi ono swego rodzaju poszerzenie badań nieniszczących (NDT), czyli mnogość technik oceny materiałów pod kątem wad za pomocą zaawansowanych technologii obrazowania i diagnostyki.

SHM łączy czujniki oraz potencjalnie "inteligentne" materiały z obliczeniami i przetwarzaniem danych w czasie rzeczywistym do monitorowania i diagnostyki strukturalnej integralności części i całych systemów.

Europejscy naukowcy zainicjowali projekt "Strukturalny monitoring z użyciem zaawansowanych zintegrowanych technologii czujnikowych" (SMIST) w celu integracji najbardziej zaawansowanych technologii czujnikowych z konstrukcją samolotu na rzecz znacznego ograniczenia kosztów utrzymania, przestojów i wagi.

Technologie czujników zostały oparte na różnych rodzajach sygnałów wskazujących ubytki strukturalne na długo przed poważną awarią. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy zbadali, zmodyfikowali i rozwinęli osiem różnych, najnowocześniejszych systemów czujnikowych o istotnym znaczeniu dla NDT i SHM.

Zgłoszony został wniosek patentowy dla nowej metody zastosowania światłowodowych siatek Bragga (FBG) z użyciem łatek.

Technologia emisji akustycznych i akustyczno-ultradźwiękowa (AE/AU), będąca jedną z najpowszechniejszych dla SHM w konstrukcjach lotniczych, polegała w wytwarzaniu dźwięków przez nieciągłości celu wykrycia ewentualnych uszkodzeń. Dwa kolejne wnioski patentowe zostały zgłoszone dla technologii analizy AE.

Czwarty patent został złożony na podstawie nowego czujnika do wykrywania pęknięć w oparciu o technologię czułej (tzw. inteligentnej) powłoki oraz monitorowania mikrośrodowiskowej degradacji.

Ogólnie rzecz biorąc, konsorcjum SMIST opracowało, zastosowało i przetestowało wiele najnowocześniejszych czujników do użytku w SHM samolotów, w wyniku czego złożyło cztery wnioski patentowe. Potencjał zmniejszenia kosztów operacyjnych może wynosić do 20% w krótkim okresie i aż 50% w dalszej perspektywie w wyniku niższego zużycia paliwa, kosztów utrzymania oraz ogólnych kosztów operacyjnych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę