Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

PIBRAC — Wynik w skrócie

Project ID: 516111
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE
Kraj: Francja

Nowy inteligentny układ hamulcowy samolotu

Finansowanie ze środków UE umożliwiło badaczom opracowanie nowych układów hamulcowych w samolocie w oparciu o inteligentne materiały, co pozwoliło na znaczne obniżenie masy i zużycie energii elektrycznej.
Nowy inteligentny układ hamulcowy samolotu
Układ hamulcowy samolotu ma nadrzędne znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa, gwarantując zatrzymanie samolotu na odcinku, który jest stosunkowy krótki w porównaniu do dużej prędkości maszyny podczas lądowania na pasie startowym.

Hamulce hydrauliczne to kluczowe podzespoły mechaniczne. W celu wywołania hamowania korzysta się w nich z ciśnienia i płynów – w samochodzie pedał gazu wytwarza ciśnienie w płynie hamulcowym powodujące zwolnienie ruchu opon. Same układy hamulcowe generują zagrożenia bezpieczeństwa oraz koszty konserwacji, które dały impuls do opracowania podzespołów elektromechanicznych.

Siłowniki elektromechaniczne odrywają ważną rolę w przekształcaniu energii rotacyjnej silnika elektrycznego w siłę mechaniczną w celu wykonania pewnych zadań. W przypadku układu hamulcowego samolotu siłowniki elektromechaniczne zastosowano z tradycyjnymi silnikami elektrycznymi oraz przekładniami redukcyjnymi.

Połączenie siłowników elektromechanicznych ze standardowym wyposażeniem spowodowało wzrost masy układu oraz bardzo duże zużycie energii w wyniku działania siłownika o wysokiej częstotliwości podczas działania w trybie antypoślizgowym.

Europejscy badacze zidentyfikowani potrzebę opracowania nowych siłowników w celu zastosowania z elektromagnetycznymi silnikami w układach hamulcowych samolotów. Zainicjowano projekt "Piezoelektryczne siłowniki hamulcowe" (Pibrac) w celu rozwoju inteligentnego siłownika hamulcowego umożliwiającego znaczne obniżenie masy i zużycia energii oraz zwiększenie bezpieczeństwa.

Inteligentne materiały reagują na wybrane bodźce w inteligentny sposób — zbliżony do sposobu, w jakim organizmy żywe reagują na bodźce środowiskowe. Materiały piezoelektryczne reagują na niewielkie zmiany ciśnienia (odkształcenie) poprzez wytworzenie ładunków elektrycznych i, wykazując odwrotne zjawisko, poprzez zwiększanie swojej objętości pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

Naukowcy wykorzystali materiały piezoelektryczne w celu opracowania i wyprodukowania dwóch prototypowych siłowników piezoelektrycznych z układami elektronicznymi sterowania oraz zasilania. System Pibrac osiąga lepsze wyniki niż tradycyjne siłowniki elektromechaniczne.

Dalsze badania mogą doprowadzić do opracowania nowych rodzajów działania siłowników piezoelektrycznych Pibrac oraz obniżenia kosztów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę