Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Tani lotniczy system łączności satelitarnej

Finansowani ze środków UE naukowcy dostosowali najnowocześniejsze technologie w celu stworzenia niezawodnego, taniego systemu łączności satelitarnego dla samolotów. System zaprojektowany został w taki sposób, aby umożliwiał korzystanie podczas lotu z usług internetowych związanych z łącznością sieciową i bezpieczeństwem.
Tani lotniczy system łączności satelitarnej
Komunikacja mobilna stała się standardem. Nie tylko większość ludzi zachodniego świata posiada telefony komórkowe, ale również działania internetowe w wielu przypadkach przekraczają te związane z usługami telefonicznymi I tekstowymi.

Komunikacja mobilna wykorzystywana jest także w samolotach do realizacji funkcji monitorowania I informowania, a w coraz większym stopniu do świadczenia usług internetowych pasażerom.

W ramach projektu "Niezawodne, strojone I tanie anteny we wspólnym procesie wytwórczym" (Retina) europejscy naukowcy starali się opracować technologię taniego, niezawodnego połączenia o wysokiej przepustowości danych, aby zapewnić łączność podczas lotu.

Przeznaczeniem systemu miałoby być świadczenie usług internetowych pasażerom oraz zarządzanie ruchem lotniczym (ATM), przy czym ta druga funkcja związana by była z parametrami lotu, jak również z bezpieczeństwem I ochroną (bezpośrednie strumieniowanie wideo w czasie rzeczywistym).

Naukowcy projektu Retina mieli na celu rozwój sprawnego sterowania wiązką w paśmie Ka lub Ku promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w większości satelitów do szerokopasmowych satelitarnych usług internetowych.

Technologia ta została oparta na dwuwymiarowych sterowanych antenach reflektorowych, rewolucyjnych planarnych antenach nowej generacji, wykorzystujących układ anten podstawowych. Antena reflektorowa charakteryzuje się także niewielką masą, niskim kosztem I łatwością produkcji.

Naukowcy zbadali technologie przesunięcia fazowego, w tym systemy mikroelektromechaniczne częstotliwości radiowej (RF-MEMS) oraz kondensatory ferroelektryczne, aby uzyskać elektroniczne sterowanie wiązką w paśmie Ka. Pomyślny rozwój tych technologii doprowadził do wykazania funkcjonalności częściowej anteny reflektorowej w operacyjnym paśmie łączności satelitarnej (SatCom).

Projekt Retina położył podwaliny pod dalszy rozwój anteny SatCom pasm Ku I Ka (w ramach finansowanego ze środków 7PR projektu "FLEXWIN") z zastosowaniem tanich procesów produkcyjnych, umożliwiającej szybkie I niezawodne korzystanie z usług sieciowych podczas lotu dotyczących pasażerów I bezpieczeństwa.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę