Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wytrawianie kodów bezpieczeństwa w butelkach na perfumy

Nowa technologia laserowa opracowana przez finansowane ze środków UE konsorcjum umożliwia dokładne grawerowanie kodów zabezpieczających na wewnętrznej powierzchni szkła. Komercjalizacja technologii jest niecierpliwie oczekiwana w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym w celu walki z fałszerstwem.
Wytrawianie kodów bezpieczeństwa w butelkach na perfumy
Do niedawna rynek grawerowania szkła koncentrował się dekoracjach na szkle ołowiowym za pomocą cięcia, szlifowania i piaskowania.

Wprowadzenie laserów otwiera nie tylko nowe możliwości wytrawiania ozdób na szkle, ale również grawerowania specjalnych kodów zabezpieczających w butelkach używanych do perfum lub leków na rzecz walki z oszustwami i fałszerstwami. Jednakże technologie laserowe nie nadawały się do znakowania materiałów przezroczystych na przemysłową skalę.

Konsorcjum małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) działających w tym sektorze uzyskało wstępne obiecujące dane dotyczące technicznej wydajności krótkoimpulsowego lasera wysokiej częstotliwości, jednak napotkało trudności związane z powtarzalnością rezultatów, szybkością i ceną.

Europejscy naukowcy wyznaczyli sobie za cel zatwierdzenie nowego procesu grawerowania w ramach środków finansowych przeznaczonych na realizację projektu "Laserowy system nieagresywnego grawerowania wewnętrznego" (Naginels).

Nadrzędne cele projektu obejmowały potwierdzenie zdolności systemu do generowania stabilnych, nieniszczących się kodów zabezpieczających na rzecz zwalczania oszustw i normatywnego znakowania, szybkie wytworzenie nowych dekoracji (np. jedna butelka w czasie pięciu sekund) oraz zapewnienie małym i średnim przedsiębiorstwom pełnych informacji o kosztach systemu.

Wśród wielu celów technicznych osiągniętych dzięki nowemu procesowi grawerowania wewnętrznego znalazła się stabilność, wysoka dokładność i jakość oraz nieistotne pęknięcia lub uszkodzenia próbek (nieagresywny charakter ze względu na wyższe prędkości lasera oraz mniejsze nagrzewanie).

Badacze projektu Naginels opracowali prototyp składający się z lasera do grawerowania oraz systemu wizyjnego do weryfikacji oznaczeń. Drugi z wymienionych wynalazków zapewnia natychmiastową informację o czytelności wygrawerowanego kodu oraz znakomitą kontrolę jakości.

Cały system powinien pomóc w zwalczaniu oszustwa, zmniejszając jednocześnie negatywny wpływ na środowisko z powodu braku szkodliwych substancji chemicznych oraz większej dokładności zapewniającej mniejszą ilość odpadów. System został przyjęty przez przemysł oraz media z dużą uwagą i uznaniem, a jego dostępność na rynku jest niecierpliwie oczekiwana.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę