Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

CONSIST — Wynik w skrócie

Project ID: 513706
Źródło dofinansowania: FP6-POLICIES
Kraj: Niemcy

Mocne jak stal

Rygorystyczne testy i analizy materiałów stosowanych do konserwacji zabytkowych konstrukcji metalowych w Europie otwierają drogę ku powstaniu nowych metod renowacji.
Mocne jak stal
Europejskie budynki wzniesione ze stali lub żelaza stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego i architektonicznego kontynentu. Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu Consist badali techniki konserwacji powierzchni ze stali i żelaza. Analizowali zarówno klasyczne, jak i nowoczesne metody konserwacji, aby opracować najlepsze praktyki w tej dziedzinie.

Skupiając się na zabytkowych konstrukcjach ze stali przemysłowej, badacze opracowali wytyczne dotyczące renowacji, które zastosowano w różnych stanowiskach pilotażowych: muzealnej kopalni w Niemczech, zabytkowej spiralnej klatce schodowej w Irlandii oraz położonym na wolnym powietrzu muzeum kolejnictwa w Polsce.

W ramach projektu porównywano żywice i lakiery do żelaza oraz dokonano analizy korozji, technik konserwacji, odpowiednich metod czyszczenia, technologii powlekania i technik zarządzania. Opublikowano zalecenia dotyczące najskuteczniejszych i innowacyjnych technik i materiałów konserwacyjnych oraz zadbano o bieżące rozpowszechnianie wyników projektu. Wsparciem tych działań były warsztaty oraz seminarium, które odbyło się pod koniec projektu.

Na zakończenie projektu stworzono nowe koncepcje zarządzania w zakresie obróbki zabytkowych konstrukcji żelaznych i stalowych, promując bardziej zrównoważone metody konserwacji. Wyniki projektu udostępniono na stronie internetowej, a także na konferencjach i w szeregu publikacji. Osiągnięcia te oznaczają nową erę w konserwacji konstrukcji metalowych i żelaznych. Są też szansą na ocalenie ważnej części zabytków Europy.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę