Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zmniejszenie hałasu i drgań w kabinie

Komfort pasażerów w kabinie jest kluczowym czynnikiem, w którym producenci mogą osiągnąć przewagę nad konkurencją. Finansowany ze środków UE zespół badawczy zmodyfikował opatentowaną technologię tłumienia drgań pod kątem zastosowania w pojazdach lotniczych.
Zmniejszenie hałasu i drgań w kabinie
Coraz większa liczba małych samolotów z silnikami turbowentylatorowymi lub turbośmigłowymi do transportu cywilnego lub biznesowego rodzi konieczność lepszego izolowania kabin przed zewnętrznymi drganiami, dźwiękiem i zmianami temperatur.

Opatentowana technologia inteligentnego tłumienia drgań ARTEC (ang. Smart Passive Damping Device, SPADD) znacząco zmniejsza drgania i hałas w osłoniętych cienką warstwą konstrukcjach, ale nie nadaje się do zastosowań lotniczych.

Europejscy naukowcy pod kierunkiem koordynatora ARTEC Aerospace zainicjowali projekt "Wysokowydajna technologia tłumienia drgań i izolacji termiczno-akustycznej w kabinie samolotów" (ATPI), aby zmodyfikować technologię ARTEC na potrzeby poszycia i kadłuba statków lotniczych.

Jako główny czynnik odpowiedzialny za hałas i drgania powstające w silnikach turbowentylatorowych (turbulencje) i turbośmigłowych (wytwarzane przez śmigła) określono przepływ powietrza. Naukowcy biorący udział w projekcie ATPI postanowili stworzyć opartą na SPADD technologię poszycia, aby zminimalizować pierwszy rodzaj drań, oraz technologię kadłubową, aby zminimalizować hałas pochodzący ze śmigieł.

Po przygotowaniu charakterystyki ponad 40 materiałów, konsorcjum wyprodukowało prototypy 6 różnych powłok poszycia SPADD i 1 ramę SPADD.

Parametry drgań i hałasu zarówno wykonanego z wełny mineralnej poszycia SPADD, jak i kadłuba SPADD okazały się lepsze niż wynikałoby ze wstępnych założeń. Nowy kadłub ma też o 40% niższą masę od standardowego dynamicznego tłumika drgań (DVA), co ma niezwykle duże znaczenie w przemyśle lotniczym, gdzie większy ciężar oznacza wyższe spalanie i koszty operacyjne.

Po zakończeniu projektu ATPI szereg różnych produktów SPADD z zakresu poszycia samolotów udostępniono do produkcji i testów.

Dzięki projektowi ATPI powstała nowa technologia tłumienia drgań i hałasu w kabinie samolotów, przeanalizowano też liczne metody oceny tłumienia drgań. Zastosowanie wyników projektu powinno przyczynić się do podniesienia konkurencyjności europejskich producentów silników turbowentylatorowych i turbośmigłowych, jak i linii lotniczych wykorzystujących te produkty.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę