Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Testy obwodów drukowanych na linii produkcyjnej

Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył kompleksowy zautomatyzowany system kontroli jakości na linii produkcyjnej, dający nadzieję na znaczące zwiększenie niezawodności i jakości obwodów drukowanych (płytek PCB) przy jednoczesnym radykalnym obniżeniu kosztów wytwarzania.
Testy obwodów drukowanych na linii produkcyjnej
PCB to płytki (zwykle izolowane), na których drukowane są przewodzące paski łączące komponenty elektroniczne. Obwody drukowane można znaleźć niemal wszędzie, od zegarków i kuchenek mikrofalowych po elektronikę stosowaną w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i medycznym.

W PCB często zdarzają się usterki, które oznaczają ogromne koszty dla producentów oraz utratę reputacji dla wielu innych firm. Doskonalsze i szybsze metody wykrywania usterek na etapie produkcji pozwoliły zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy.

Producenci PCB stosują różnego rodzaju techniki badań nieniszczących (NDT) w celu oceny podatności wyrobów na usterki. Większość tych badań prowadzi się poza linią produkcyjną, na pojedynczych płytkach. W przypadku stwierdzenia wady często trzeba zniszczyć całą partię wyrobów lub poświęcić dodatkowy czas i pieniądze na dalsze badania partii.

Ograniczone możliwość urządzeń i technik NDT uniemożliwiają wykorzystywanie ich w ramach jednego systemu w linii produkcyjnej, który znacząco usprawniłby proces kontroli jakości.

Europejscy naukowcy zainicjowali projekt "Budowa kompleksowego systemu kontroli jakości w linii produkcyjnej płytek drukowanych" (Microscan), aby pokonać te trudności i stworzyć nowe techniki NDT. Postanowili połączyć NDT z systemem produkcji PCB, aby uzyskać kompletny i kompleksowy system kontroli jakości obwodów drukowanych.

Naukowcy dokonali integracji czterech różnych modułów NDT, obejmujących badania rentgenowskie, termiczne oraz (zautomatyzowane) badania optyczne i akustyczne, z których każde służy do wykrywania określonego rodzaju usterek. System ten wbudowano w ogólną platformę pozwalającą na korzystanie z pojedynczych modułów lub z ich kombinacji w zależności od potrzeb produkcyjnych.

System nie tylko umożliwia wykrywanie różnych rodzajów usterek PCB w linii produkcyjnej, ale także detekcję wad, które wcześnie były niewykrywalne.

Biorąc pod uwagę rosnącą złożoność płytek PCB oraz coraz krótszy czas od zamówienia do dostawy, komercjalizacja technologii Microscan powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem przemysłu elektronicznego. Systemy Microscan mogą znacząco podnieść niezawodność i jakość obwodów drukowanych, zmniejszając jednocześnie koszty diagnostyki i usuwania usterek oraz skracając czas przestojów, nie wspominając o ochronie reputacji firm.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę