Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wodorowy generator do domowego użytku

Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył wodorowy generator zapasowy do użytku domowego, wykorzystujący najnowocześniejsze superkondensatory pozwalające zaspokoić maksymalne zapotrzebowanie energetyczne.
Wodorowy generator do domowego użytku
Zależność produkcji energii elektrycznej od paliw kopalnych ma wiele wad. Wśród nich można wymienić niestabilność dostaw wynikającą z wahań kosztów w krajach produkcji, awarie przestarzałych sieci energetycznych czy zwiększone zapotrzebowanie na energię, które szczególnie w porach szczytowych przekracza możliwości dostawców.

Dopóki paliwa kopalne nie zostaną zastąpione solidną alternatywą, coraz ważniejszą rolę mogą pełnić zapasowe generatory domowe.

Europejscy naukowcy biorący udział w projekcie "Domowy zaawansowany generator awaryjny" (DEMAG) postanowili połączyć technologię wodorowych ogniw paliwowych z superkondensatorami, aby uzyskać kompletny domowy system zasilania zapasowego.

Ogniwa paliwowe z membraną wymiany protonów (PEM) wykorzystują gazowy wodór (cząsteczka złożona dwóch atomów wodoru), rozszczepiają go na jony wodoru (protony) i elektrony na jednej elektrodzie oraz łączą wodór z tlenem na drugiej w celu otrzymania wody. Przepływ elektronów w obwodzie zależy od zapotrzebowania na energię.

Wysokie obciążenia dynamiczne (zmienne zapotrzebowanie na energię) skracają żywotność ogniw paliwowych. Superkondensator jest urządzeniem magazynującym energię, uzupełniającym dostawę energii w godzinach szczytu.

Naukowcy zbudowali system DEMAG, aby zarządzań domowym zużyciem energii w stałych i zmiennych warunkach. Inteligentny kontroler wykrywa zużycie mocy każdego z podłączonych urządzeń. System potrafi przełączać się między ogniwami paliwowymi i superkondensatorami PEM w zależności od obciążenia, a także odłączać niepotrzebne urządzenia. Jednostka centralna wykrywa też przerwy w dostawie energii i awarie urządzeń.

Oprócz prototypowego generatora, jego poszczególne moduły i rozwiązania powinny cieszyć się zainteresowaniem szpitali i ośrodków intensywnej opieki.

System DEMAG można także modyfikować, tak aby wykrywał temperaturę, ciśnienie i inne parametry oraz pełnił funkcję inteligentnego kontrolera i przełącznika w innych zastosowaniach.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę