Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

BASE — Wynik w skrócie

Project ID: 516961
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niderlandy

Naturalne elementy budulcowe do powłok wielofunkcyjnych

Naukowcy finansowani ze środków UE opracowali nowe powłoki do plastiku, metalu i ceramiki. Za punkt wyjścia posłużyły cząsteczki występujące w przyrodzie, będące elementami budulcowymi białek.
Naturalne elementy budulcowe do powłok wielofunkcyjnych
Powłoki przynoszą produktom wiele korzyści. Mogą zapewniać właściwości antyrefleksyjne, ochronę przed rdzą i korozją, większą siłę i wytrzymałość, a także odporność na wilgoć.

Nanotechnologia i wykorzystanie powłok w oparciu o właściwości materiałów w skali atomowej i molekularnej to względnie nowy, ale szybko rozwijający się obszar, który pozwala poczynić wielkie postępy w tej dziedzinie.

Europejscy naukowcy, czerpiąc inspiracje z przyrody, połączyli siły, by opracować innowacyjne nanopowłoki w ramach projektu "Biotechnologiczne materiały funkcjonalne ze zmodyfikowanych samoorganizujących się peptydów" (BASE).

Badacze skupili się na wyprodukowaniu samoorganizujących się powłok przy użyciu elementów budulcowych białek, aminokwasów, które w połączeniu z nimi tworzą krótkie sekwencje peptydowe (i ostatecznie duże konstrukcje białkowe).

Dotychczas przemysłowe zastosowanie samoorganizowania się peptydów było ograniczone z powodu wysokich kosztów i technologicznej dojrzałości tej metody. W związku z tym naukowcy skupili się na zademonstrowaniu wydajności funkcjonalnej dostosowanych do potrzeb, samoorganizujących się nanopowłok peptydowych, jak również na ich modyfikacji na skalę przemysłową po konkurencyjnych cenach.

Przeprowadzono obszerne badanie, by scharakteryzować zachowania samoorganizujące określonych peptydów na rozmaitych podłożach, a także by wyprodukować peptydy na skalę przemysłową po niskich kosztach. Dodatkowo, naukowcy zbadali metody przetwarzania, aby zainicjować samoorganizację i stworzyć powłoki o takich samych lub lepszych właściwościach niż powłoki konwencjonalne.

BASE osiągnął etap weryfikacji koncepcji w kontekście produkcji nanopowłok na skalę przemysłową w oparciu o samoorganizujące się peptydy. Niezbędna jest optymalizacja metody, a aktualnie trwają badania służące dalszemu obniżeniu kosztów dzięki wykorzystaniu biomasy jako źródła samoorganizujących się peptydów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę