Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Tania technika masowej produkcji nanotechnologicznej

Tysiące nowatorskich koncepcji nanotechnologicznych czeka na techniki masowej produkcji, które umożliwiłyby wprowadzenie ich na rynek. Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył taką technikę, dającą nadzieję na tanie i wysokowydajne nanowytwarzanie wyrobów.
Tania technika masowej produkcji nanotechnologicznej
Nanotechnologia, czyli tworzenie pełniących określone funkcje "urządzeń" w skali pojedynczych atomów i cząsteczek, otwiera drogę ku ogromnym postępom w licznych dziedzinach, takich jak elektronika czy inżynieria materiałowa.

Jedna z największych przeszkód w komercjalizacji rozwiązań i projektów nanotechnologicznych dotyczy możliwości uzyskania technik pozwalających na produkcję masową.

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), z których wiele działa w sektorze nanotechnologii, są w szczególnie niekorzystnej sytuacji, gdy chodzi o możliwości zainwestowania w drogie urządzenia do nanowytwarzania.

Nanostemplowanie (NIL) to metoda polegająca na tworzeniu w skali atomowej wzornika na polimerowym substracie przy pomocy stempla. W przeciwieństwie do litografii głęboko i skrajnie ultrafioletowej (odpowiednio DUVL i EUVL), które wykorzystują skupioną wiązkę światła do wykrawania kształtów w płytkach, w NIL stosuje się prostą deformację mechaniczną. Technika charakteryzuje się znacząco niższymi kosztami w porównaniu z DUVL i EUVL, wysoką wydajnością oraz precyzją, co czyni ją szczególnie atrakcyjną dla MŚP.

Konsorcjum europejskich naukowców biorących udział w projekcie "Nanostemplowanie dla nowych 2- i 3-wymiarowych nanostruktur" (3Dnanoprint) postanowiło opracować NIL do bardzo precyzyjnej produkcji nanostruktur trójwymiarowych.

Naukowcy zdecydowali się przetestować badane koncepcje przy użyciu techniki wytwarzania trójwymiarowych kryształów fotonicznych. Materiały te były dawniej bardzo trudne do wyprodukowania, a tym samym stanowiły doskonały wskaźnik powodzenia badań.

Kryształy fotoniczne są optycznymi nanostrukturami o okresowo rozłożonym współczynniku załamania, stosowanymi do manipulowania światłem (promieniowaniem elektromagnetycznym) w takich zastosowaniach, jak powłoki odblaskowe soczewek czy luster.

Muszą być załamane okresowo (regularnie), w odległości rzędu kilku nanometrów, odpowiednio do długości fal światła. Dlatego precyzja ma tu kluczowe znaczenie.

Naukowcy uzyskali kryształ fotoniczny o strukturze typu "woodpile". Polega ona na tym, że każda kolejna warstwa materiału jest "układana" na poprzedniej przy zachowaniu ścisłych wymagań w zakresie dopasowania. Pozwala to uzyskać żądaną okresowość bez rozproszenia i zamazania.

Naukowcy dokonali znaczącego zwiększenia dokładności dopasowania warstw, ulepszając substraty polimerowe NIL i udoskonalając proces wytrawiania.

Rozwiązania opracowane w ramach projektu 3Dnanoprint powinny otworzyć przed MŚP możliwości łatwo dostępnego i taniego nanowytwarzania, a tym samym ułatwić wprowadzenie na rynek licznych struktur nanotechnologicznych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę