Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wykorzystanie laserów do wykonywania otworów w membranach filtracyjnych

Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył technologię laserową pozwalają na wykonywanie maleńkich, precyzyjnych porów w membranach filtracyjnych używanych w wielu zastosowaniach przemysłowych i komunalnych.
Wykorzystanie laserów do wykonywania otworów w membranach filtracyjnych
Podobnie jak sitko, które pozwala usunąć miąższ ze świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego, membrany filtracyjne są powszechnie stosowane w przemyśle i instalacjach komunalnych do usuwania cząstek stałych z płynów i gazów.

Większość membran polimerowych wytwarzanych jest przy użyciu drogiej i trudniej w kontrolowaniu technologii. Przez to trudno jest modyfikować parametry membrany dla określonych zastosowań. Ponadto, membrany łatwo się zatykają, co przekłada się na częste przerwy w działaniu urządzeń i podraża konserwację.

Europa większość membran do zastosowań standardowych importuje z innych krajów, a tutejsze małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) nie mają dostępu do licencji produkcyjnych. Europejscy badacze biorący udział w projekcie "Stworzenie metod produkcji dostosowywalnych elastycznych membran przy pomocy technologii laserowej" (LASER-MEM) postanowili pokonać te przeszkody.

Naukowcy opracowali system wiercenia laserowego połączony z funkcjami skanowania i regulacji skupienia wiązki pozwalającymi na precyzyjne wycinanie stożkowych otworów w polimerach zorientowanych. Wstępne wyniki dotyczące membran filtracyjnych i napowietrzających były obiecujące.

Dalsze badania dotyczące optymalizacji cech membrany pod kątem konkretnych zastosowań oraz skrócenia czasu produkcji i kosztów powinny znacząco ułatwić komercyjne wykorzystanie technologii.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę