Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Kształtowanie zdrowego trybu życia u europejskich nastolatków

Odżywianie i ćwiczenia to ważne czynniki warunkujące zdrowe życie. Pięć krajów europejskich podjęło współpracę, by zbadać zachowanie nastolatków związane z jedzeniem i aktywnością fizyczną, a następnie zaproponowało rozwiązania mające ulepszyć ich dietę.
Kształtowanie zdrowego trybu życia u europejskich nastolatków
Wzrost zaburzeń odżywiania i choroby z tym związane stanowią w XXI w. poważny powód do niepokoju. Tworzenie środowiska, które wspiera pozytywne nastawienie do zdrowego trybu życia, powinno następować w dzieciństwie i wieku dojrzewania, kiedy to zmiany fizjologiczne i psychiczne wpływają na potrzeby i nawyki żywieniowe.

Ponieważ komunikaty dotyczące zdrowia zdają się nie być tak skuteczne wśród nastolatków, jakby się tego oczekiwało, powstał projekt finansowany przez UE "Zdrowy tryb życia w Europie poprzez zdrowe odżywianie w wieku dojrzewania" (Helena), którego celem jest zrozumienie postrzegania zdrowego trybu życia przez europejskich nastolatków. Po uwzględnieniu regionalnych, kulturalnych, społecznych, genetycznych i płciowych różnic w całej Europie, zespół projektu zaplanował zidentyfikowanie wymogów w zakresie promowania zdrowej żywności i opracowanie odpowiednich strategii.

Partnerzy projektu opracowali metody oceny trybu życia nastolatków w Europie, kładąc szczególny nacisk na dietę, nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną. Ponadto w projekcie zbadano nastawienie nastolatków w wieku od 12,5 do 17,5 lat do odżywiania i aktywności fizycznej, a następnie określono, co determinuje ich wybory i preferencje w kwestii jedzenia.

Głównym celem projektu Helena było zidentyfikowanie nastolatków zagrożonych zaburzeniami odżywiania, dyslipidemią, otyłością i cukrzycą typu II. Opracowano program propagujący zdrowy tryb życia, aby poprawić stan zdrowia nastolatków, a także szereg zdrowych artykułów spożywczych i konsumenckich strategii marketingowych na rzecz poprawy diety nastolatków.

Powstały narzędzia internetowe oferujące indywidualnie dopasowane porady na temat nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Narzędzia te mogą być stosowane w kontekście programów odżywiania i zapobiegania otyłości w szkołach, ośrodkach zdrowia i szpitalach.

Wdrożenie strategii interwencyjnej Helena oferuje realistyczne podejście do efektywnej poprawy nawyków żywieniowych i trybu życia nastolatków w Europie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę