Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Dotrzeć do "wnętrza" probiotyków

Konsumenci potrzebują obiektywnych, jasnych informacji w istotnych kwestiach, takich jak odżywianie. W ramach europejskiej inicjatywy stworzono internetowy plan działania mający zwiększyć świadomość konsumentów, jak i przemysłu spożywczego, w kwestii żywności probiotycznej.
Dotrzeć do "wnętrza" probiotyków
Żywność funkcjonalna zawiera dodatkowe składniki o prozdrowotnym działaniu. Chyba najlepiej znanym przykładem są "przyjazne" bakterie jelitowe, które reklamuje sie jako sprzyjające regulacji trawienia, ułatwiające absorpcję składników odżywczych, a nawet pozwalające zapobiec pewnym chorobom. Do znanych przykładów takich produktów należy żywność fermentowana, tj. jogurty czy kiszonki, które podobno wpływają korzystnie na zdrowie jelit.

Jednak dowody na istnienie korzystnego działania probiotyków są często ograniczone, a ludzie cierpiący na choroby układu odpornościowego powinni zachować szczególną ostrożność, rozważając użycie dodatków mających wspomagać zdrową pracę jelit. Celem projektu finansowanego przez UE "Innowacje i oddziaływanie żywności wspomagającej zdrowie jelit: platforma wirtualnej technologii" (Gutimpact) było uzupełnienie luk informacyjnych w kwestii żywności probiotycznej.

Głównym elementem inicjatywy było zbadanie, jak dokładnie bakterie jelitowe wpływają na zdrowie jelit u człowieka. Wyniki badania miały dostarczyć informacji do internetowej bazy danych, aby usprawnić komunikację między sektorami publicznym i prywatnym a konsumentami.

W ramach projektu Gutimpact z powodzeniem stworzono ramy na rzecz promowania tworzenia sieci i wymiany wiedzy wśród najważniejszych zainteresowanych stron, wliczając przedstawicieli przemysłu, środowisko akademickie i grupy pacjentów, a także konsumentów i ich organizacje. Dokument, dostępny pod adresem http://www.agronavigator.cz/userfiles/File/Agronavigator/Kvasnickova/gut_1_13.pdf, zawiera szczegółowe informacje na temat warsztatów, które zorganizowano w celu rozpoczęcia dialogu na temat potrzeb naukowych i wsparcia kwestii zdrowotnych. Wśród omawianych tematów znalazły się różne perspektywy konsumentów w odniesieniu do skutków zdrowotnych i bezpieczeństwa probiotyków zarówno u zdrowych, jak i chorych konsumentów cierpiących przykładowo na chorobę Crohna. We wnioskach omówiono potrzeby w zakresie żywności wspierającej zdrowe jelita, takie jak zrozumienie pojęć związanych z tematem, bezpieczeństwo i skuteczność, a także wnioski i oczekiwania.

Wiedząc, że rozpowszechnienie informacji ma decydujące znaczenie, zespół projektu Gutimpact poświęcił też czas podczas warsztatów na dyskusję o publikacjach, jakie pojawiły się w książkach i czasopismach naukowych. Udostępnienie platformy informacyjnej na temat kwestii związanych ze zdrowiem konsumentów niewątpliwie zmaksymalizuje potencjał zdrowotny żywności probiotycznej.

Powiązane informacje

Tematy

Food
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę