Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

WASHCONTROL — Wynik w skrócie

Project ID: 5864
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Niemcy

Czysta produkcja tekstyliów

Ilość zasobów, barwników i środków chemicznych stosowanych w produkcji tekstyliów można znacząco zmniejszyć, używając czystszych i bardziej ekonomicznych metod opartych na zaawansowanej technologii czujników.
Czysta produkcja tekstyliów
Techniki stosowane w praniu, takie jak mycie, farbowanie i płukanie, są bardzo kosztowne i zużywają duże ilości wody. Istnieje więc pilna potrzeba stworzenia bardziej zaawansowanej metody pozwalającej regulować i usprawnić ten proces.

Celem finansowanego przez UE projektu Washcontrol było przezwyciężenie tego ograniczenia poprzez zastosowanie zaawansowanej technologii czujników. Opracowany system miał zapewnić do 30% oszczędności w zużyciu wody dzięki wykorzystaniu technologii filtracji membranowej. Naukowcy opracowali czujniki i zidentyfikowali parametry płukania i mycia, analizując także techniki mycia i określając alternatywne metody stosowania mniej szkodliwych chemikaliów. Następnie zbudowali i przetestowali system wieloczujnikowy i oprogramowanie sterujące dla potrzeb rzeczywistych warunków przemysłowych.

W ramach projektu Washcontrol badano najbardziej odpowiednie techniki membran oraz wpływ alternatywnych środków chemicznych, a także prowadzono testy ścieków oczyszczanych za pomocą tych filtrów. Wykazano, że permeat z nanofiltracją lub osmozą odwróconą jest najbardziej optymalny do płukania i farbowania i nie wpływa na trwałość kolorów. Jednocześnie, uczestnicy projektu z powodzeniem przetestowali i udoskonalili technikę powtórnego wykorzystania wody, ulepszając też oprogramowanie, aby uzyskać znaczne oszczędności kosztów w procesie farbowania.

W efekcie uzyskano czystszą, bardziej ekologiczną i opłacalną metodę produkcji tekstyliów. Gdy prototypowy system trafi na rynek, pomoże zwiększyć konkurencyjność sektora tekstylnego w UE oraz da mu tak potrzebny impuls do rozwoju.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę