Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Udoskonalone metody produkcji tworzyw sztucznych

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz instytucje naukowe wchodzące w skład europejskiego stowarzyszenia pracowały nad stworzeniem skutecznej i taniej metody wytłaczania tworzyw sztucznych. Partnerzy projektu mają nadzieję, że przemysłowe zastosowanie tej techniki będzie nie tylko korzystne dla europejskiej gospodarki, ale także bardziej przyjazne dla środowiska niż obecnie wykorzystywane technologie.
Udoskonalone metody produkcji tworzyw sztucznych
Elementy i produkty z tworzyw sztucznych wytwarza się przy pomocy technik wytłaczania i współwytłaczania, polegających na stapianiu plastikowego tworzywa w celu uzyskania ciągłego profilu. Lepkość polimeru powoduje jednak spowolnienie tempa produkcji w normalnych temperaturach obróbki. Po zwiększeniu temperatury może natomiast dojść do uszkodzenia materiału i utraty właściwości mechanicznych.

Pokonanie tych ograniczeń i zwiększenie wydajność wytłaczania tworzyw sztucznych było celem finansowanego ze środków UE projektu Freeflow. Wcześniejsze badania prowadzone przez partnerów projektu wskazywały, że sprężony dwutlenek węgla (CO2) może ułatwiać wytwarzanie niepłynnych produktów wytłaczanych o zmniejszonej lepkości, w krótszym czasie i przy niższej temperaturze.

Kolejny krok prac polegał na wykazaniu możliwości komercyjnego stosowania tej techniki. W tym celu stworzono prototypową wytłaczarkę umożliwiającą wytwarzanie plastiku na skalę przemysłową. Naukowcy przetestowali różne prototypowe systemy, a następnie po optymalizacji ich parametrów i zwiększeniu skali zainstalowali je w czterech zakładach przemysłowych, aby przetestować technologię w warunkach produkcyjnych.

Opatentowana technologia Freeflow charakteryzuje się krótszym czasem wytłaczania oraz dodatkowo mniejszą lepkością przy topieniu. Komercyjne wykorzystanie tego osiągnięcia przyczyni się do odbudowy pozycji europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych i znaczącego zwiększenia jego konkurencyjności na rynkach światowych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę