Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

AITEB-2 — Wynik w skrócie

Project ID: 516113
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE
Kraj: Niemcy

Modelowanie wymiany ciepła w silnikach odrzutowych

Finansowani ze środków UE naukowcy podjęli trudny problem wymiany ciepła w konstrukcji silnika samolotu odrzutowego. Wynikiem projektu było opracowanie złożonych analizatorów liczbowych, które mogą pomóc ograniczyć masę, koszty i emisje z silników odrzutowych.
Modelowanie wymiany ciepła w silnikach odrzutowych
Silniki spalinowe, zwane również silnikami odrzutowymi lub silnikami turbinowymi, są zaprojektowane do spalania paliwa w procesie trafnie określonym mianem spalania. Przenoszą one energię chemiczną w wiązaniach atomów paliwa w energię mechaniczną niezbędną do pracy.

Zapłon paliwa w obecności tlenu wytwarza gorące gazy spalinowe. Gazy te kształtowane są przez dyszę, która przyspiesza je i wywołuje obroty łopatek turbiny, podobnie jak wiatr uruchamia wiatrak, zapewniając ciąg unoszący samolot.

Presja ekonomiczna i środowiskowa zachęca przemysł lotniczy do rozwoju lżejszych i wydajniejszych silników o niższej emisji oraz niższych kosztach produkcyjnych i operacyjnych.

Zamiar europejskich naukowców w zakresie wykorzystania sukcesu poprzedniego projektu "Badania aerotermiczne turbinowych ścian ograniczających i łopatek" (AITEB) przekształcił się w projekt AITEB-2. Ich celem było stworzenie projektu aerotermodynamicznego silnika turbinowego umożliwiającego ograniczenie masy silnika, czasu do wprowadzenia na rynek, kosztów i emisji.

Naukowcy skupili się na interakcji gorących gazów z zimnymi ścianami, tj. w miejscu tzw. sprzężonej wymiany ciepła, stanowiącej trudne zagadnienie, dla którego konieczne było opracowanie wielu niezbędnych narzędzi numerycznych, w tym masywnie równoległego analizatora.

Oceniono dwa studia przypadku, płomień i jego interakcję ze ścianą, a także przepływ gorących gazów i ich interakcja z łopatkami turbiny. Skomplikowane metody numeryczne obliczeniowej dynamiki płynów (CFD) opracowane w ramach projektu AITEB-2, w tym analizator turbulencyjny symulacji wielkich wirów (LES), zapewniły istotną wiedzę w zakresie konstrukcji efektywnych turbin gazowych.

Dalsze badania numeryczne i optymalizacja w połączeniu z działaniami eksperymentalnymi wykazują potencjał wywarcia istotnego wpływu na przemysł projektowania silników lotniczych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę