Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nawigacja satelitarna dla bezpieczniejszych samolotów

Rozwój nowego systemu nawigacji satelitarnej i technologii komunikacyjnej oraz gruntowna integracja obecnych i przyszłych standardów zarządzania ruchem lotniczym przez naukowców finansowanych ze środków UE powinny zwiększyć bezpieczeństwo i niezawodność podróży lotniczych.
Nawigacja satelitarna dla bezpieczniejszych samolotów
Satelity wystrzeliwane przez naukowców w przestrzeń kosmiczną krążą wokół Ziemi, zbierając i przekazując ważne informacje związane z pogodą, aktywnością gwiazd i wywiadem wojskowym. Są one również wykorzystywane jako stacje przekaźnikowe dla telewizji, komunikacji (Satcom lub komunikacji satelitarnej, w tym telefonicznej i komputerowej) i globalnych systemów nawigacyjnych, znanych także jako globalne systemy pozycjonowania (GPS).

Satelity oferują możliwość coraz bardziej samodzielnego funkcjonowania samolotów, zwiększając tym samym zdolności operacyjne (więcej samolotów na niebie), niezawodność i bezpieczeństwo. W rzeczywistości przyszłość europejskiego zarządzania ruchem lotniczym (ATM) będzie bazować na satelitach.

Europejscy naukowcy zainicjowali projekt "Lotnicze, nowe i zaawansowane techniki satelitarne w podejściu systemu zintegrowanego" (Anastasia) w celu rozwoju technologii niezbędnych dla nowych, pokładowych satelitarnych systemów nawigacji i komunikacji w samolotach nowej generacji.

Osiągnięto liczne technologiczne postępy w zakresie anten i odbiorników, w tym pomyślny odbiór sygnałów z pierwszego satelity Galileo. Ponadto opracowano plan strategiczny obejmujący kamienie milowe na lata 2010, 2015, 2020 i kolejne, w tym zgodność z obecnymi i przyszłymi standardami lotnictwa i ATM.

Konsorcjum projektu Anastasia wniosło znaczny postęp w torowaniu drogi dla nowej generacji samolotów polegających na satelitarnym systemie ATM w celu zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę