Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Odtworzenie barokowych dźwięków organowych

Ciepło i piękno dawnej muzyki organowej może znowu zagościć w europejskich zabytkowych kościołach dzięki zaawansowanym technologicznie działaniom, które pozwalają wiernie odtworzyć to unikalne brzmienie.
Odtworzenie barokowych dźwięków organowych
W czasach barokowych i średniowiecznych oszałamiająco piękna muzyka organowa wypełniała sale i kościoły Europy. Jednakże po wiekach organy utraciły swoje walory czystości, wyciszając urzekającą niegdyś głębię dźwięku.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu Truesound podjęto istotne wyzwanie w dziedzinie materiałoznawstwa mające na celu przywrócenie czystości muzyki organowej. Założeniem projektu było opracowanie stopów na bazie miedzi do piszczałek oraz udoskonalenie technologii w celu odtworzenia prawdziwego brzmienia organów. Celem było również wzmocnienie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zajmujących się budową organów, by stały się one bardziej konkurencyjne w zakresie renowacji 10 tys. organów rozsianych po całym kontynencie.

Działania podjęte w ramach projektu Truesound koncentrowały się na identyfikacji dokładnych składów historycznych stopów oraz określeniu procesów produkcji najbardziej idealnych stopów. Następnym krokiem było stworzenie języków organowych mających zastąpić zabytkowe piszczałki stroikowe albo nowych komponentów piszczałkowych zdolnych do wytwarzania pożądanego dźwięku.

Zespół badaczy pochodzących z różnych krajów z powodzeniem wyprodukował najdokładniejsze stopy na języki piszczałek stroikowych. W szczególności stworzył on dwa nowe stopy, zawierające ołów i niezawierające go, które zostały przetestowane przez budowniczych organów związanych z projektem. Ponadto zaprojektowano specjalne oprogramowanie do digitalizacji widma akustycznego związanego z piszczałkami organowymi.

Połączone postępy w zakresie oprogramowania i sprzętu, obejmujące wyrafinowane urządzenia do akwizycji dźwięku, pozwoliły wytworzyć bogate brzmienie, które jest najbardziej zbliżone do muzyki organowej z przeszłości. Wesprze to MŚP produkujące organy w bezprecedensowy sposób oraz pomoże ożywić ważną i piękną tradycję w Europie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę