Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

HEBE — Wynik w skrócie

Project ID: 5935
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Hiszpania

Wykrywanie upadku dla osób starszych

Małe, zaawansowane technologicznie urządzenie z funkcją komunikacji bezprzewodowej pomoże coraz liczniejszej populacji osób starszych w Europie utrzymać kontakt ze służbami ratowniczymi oraz czuć się bezpieczniej.
Wykrywanie upadku dla osób starszych
Za kilka lat prawie połowa obywateli Europy będzie w wieku powyżej 50 lat; zmiana demograficzna, która przyniesie ze sobą wiele wyzwań, w szczególności w sektorze opieki zdrowotnej. Jednocześnie ludzie starsi w coraz większym stopniu radzą sobie sami ze względu na zmianę pojęcia rodziny.

W tym kontekście finansowany ze środków UE projekt "Urządzenie do mobilnego monitoringu i automatycznego wykrywania upadku dla osób starszych żyjących samotnie" (HEBE) miał na celu zwiększenie wsparcia dla osób starszych, zwłaszcza tych żyjących samotnie.

Europa zachęca starzejących się obywateli do dłuższego życia we własnych domach, ale to wymaga wsparcia ze strony tanich, nowoczesnych mechanizmów bezpieczeństwa. Zespół projektu pracował nad ideą wspierania osób starszych w wykonywaniu czynności życia codziennego (ADL) poprzez zaproponowane urządzenie, które zapewnia większe bezpieczeństwo i niezależność.

Obecne systemy ADL, takie jak przyciski telepomocy mają ograniczone zastosowanie, jeśli pacjent traci przytomność i upada, podobnie jak kilka systemów wykrywania upadku przeznaczonych do użytku wewnętrznego. W ramach HEBE zaproponowano pełną aktywność oraz wewnętrzny/zewnętrzny monitoring przez technologie GPS, GSM i/lub GPRS.

Ten dyskretny system został zintegrowany z lekkimi i łatwymi w użyciu urządzeniami przenośnymi, wraz z funkcją wizualnej i głosowej komunikacji z lekarzem lub centrum telefonicznym na wypadek sytuacji awaryjnych. Składa się on z elementu mobilnego zakładanego na pasku lub wokół pasa pacjenta wraz z akumulatorem.

Zespół projektu pomyślnie zaprojektował i przetestował system, który jest gotowy do produkcji i sprzedaży. System ten – uzbrojony w wiele zaawansowanych funkcji wspomagających osoby starsze – będzie miał ogromne znaczenie dla poprawy samopoczucia, uprzedzając wypadki śmiertelne oraz wnosząc poczucie bezpieczeństwa.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę