Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

MULTICERAL — Wynik w skrócie

Project ID: 32616
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Portugalia

Materiały automatycznie sygnalizujące wady konstrukcyjne

Materiały reagujące na deformację poprzez wytwarzanie pola magnetycznego lub elektrycznego cieszą się szczególnym zainteresowaniem w kontekście monitorowania stanu konstrukcji inżynieryjnych. Finansowany ze środków UE zespół naukowców tworzy cienkie warstwy takich materiałów służące do tego celu.
Materiały automatycznie sygnalizujące wady konstrukcyjne
Odkrycie materiałów wielofunkcyjnych, czyli takich, których łączne funkcje przewyższają wydajność wynikającą z sumy poszczególnych funkcji, doprowadziły w ostatnich latach do powstaniach wielu niezwykłych technologii.

Innymi ciekawymi materiałami są materiały inteligentne, które reagują na zmiany w środowisku podobnie jak organizmy żywe. Niektóre zmieniają kształt lub wielkość w obecności pola elektrycznego, niektóre generują pole magnetyczne w reakcji na ciśnienie lub naprężenie, a jeszcze inne zmieniają stan z płynnego na stały w pobliżu magnesu.

Stopy z pamięcią kształtu (SMA) to metalowe materiały, które jak sama nazwa wskazuje pamiętają swój kształt. Inaczej mówiąc, powracają do pierwotnego kształtu po podgrzaniu lub schłodzeniu i nadaniu im innej formy. Jako metale wykazują też właściwości elektryczne i magnetyczne.

Celem finansowanego ze środków UE projektu "Wielofunkcyjne warstwy ceramiczne o wysokim sprzężeniu elektromagnetosprężystym w złożonych geometriach" (Multiceral) było zwiększenie efektu sprzężenia krzyżowego poprzez opracowanie nowych pojedynczych warstw i kompozytów. Wykorzystując sprzężenie krzyżowe między materiałami o właściwościach elektrycznych i/lub magnetycznych oraz materiałami takimi jak SMA, naukowcy uzyskali nowe wielofunkcyjne cienkie warstwy.

Posługując się różnymi zaawansowanymi technikami osadzania i narzędziami analitycznymi, uzyskano i zbadano liczne warstwy pod katem sprzężenia elektromagnetosprężystego.

Uzyskano także wysokiej jakości przewodzące elektryczność nanorurki (miniaturowe rurki molekularne), badając ich reakcje na naprężenie i odkształcenia. Konsorcjum Multiceral zaprojektowało ponadto, wyprodukowało i przetestowało kilka urządzeń prototypowych służących do monitorowania stanu konstrukcji (SHM) w oparciu o wcześniej stworzone warstwy o różnorodnych złożonych geometriach.

SHM to technika wykrywania wad i uszkodzeń w konstrukcjach inżynieryjnych, takich jak turbiny silników lotniczych czy części systemów kolejowych. Ważne są tu testy nieniszczące (NDT) oparte na materiałach, które same wysyłają sygnały w reakcji na zmiany elastyczności.

Technologia cienkich warstw opracowana w ramach projektu Multiceral łączy właściwości elektryczne i magnetyczne z właściwościami elastycznymi, co pozwala na uzyskanie inteligentnych urządzeń SHM. Technologia ta niewątpliwie spotka się z zainteresowaniem różnych sektorów produkcji i konserwacji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę