Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Tańsze i bardziej ekologiczne wytarzanie części samolotowych

Finansowany ze środków UE zespół badawczy zmodyfikował obiecującą metodę formowania metali pod kątem zapotrzebowań przemysłu lotniczego. Komercjalizacja tej technologii powinna przynieść znaczące oszczędności kosztów i korzyści dla środowiska.
Tańsze i bardziej ekologiczne wytarzanie części samolotowych
Kształtowane osadzanie metali (shaped metal deposition, SMD) to obiecująca technologia produkcji prototypowych i jednorazowych części, opatentowana przez firmę Rolls-Royce i udostępniona na zasadzie licencji Uniwersytetowi w Sheffield. Pozwala ona na wytwarzanie złożonych części metalowych bezpośrednio na podstawie cyfrowych danych technicznych (plików CAD). Ponadto, minimalizuje obróbkę i wykańczanie oraz wiąże się z małymi lub nawet zerowymi emisjami.

Nie mogła się jednak doczekać komercjalizacji ze względu na konieczność ręcznego sterowania przez wykwalifikowany personel oraz na brak znajomości właściwości materiałów do produkcji części. Potencjał SMD w zakresie znaczących oszczędności dotyczących czasu, materiałów i kosztów powinien być szczególnie interesujący dla przemysłu lotniczego, gdzie obecnie podczas wytwarzania tego rodzaju złożonych części usuwa się nawet aż 90% materiału.

Europejscy naukowcy zainicjowali projekt "Szybka produkcja dużych części samolotowych" (Rapolac), aby udoskonalić automatyzację i kontrolę oraz modele technologii SMD pod kątem większej liczby materiałów, tak aby można ją było od razu zastosować w przemyśle lotniczym.

Konsorcjum stworzyło stabilne parametry spawania popularnego stopu tytanu w oparciu o charakterystykę jego właściwości oraz automatyzację procesu osadzania. Stabilny zakres parametrów jest niezbędny dla zapewnienia powtarzalności, niezawodności i jakości gotowych części.

Naukowcy porównali też technologię SMD pod względem korzyści dotyczących kosztów i środowiska z tradycyjnymi technikami produkcji różnego rodzaju niskonakładowych części samolotowych z wybranego materiału. SMD pozwala zmniejszyć czas wdrażania do produkcji z 9 do 1 miesiąca, obniżyć o połowę zużycie energii oraz o 20% ograniczyć emisję szkodliwych substancji.

Uczestnicy projektu Rapolac wprowadzili ważne ulepszenia do technologii SMD pod kątem wytwarzania niskonakładowych lub prototypowych części w przemyśle lotniczym.

Znaczące oszczędności pod względem czasu produkcji, zużycia energii i opadów pozwolą w sposób istotny ograniczyć koszty. Gdy dodamy do tego ograniczenie szkodliwych emisji, technologia Rapolac z pewnością będzie cieszyć się zainteresowaniem producentów samolotów, inwestorów i społeczeństwa.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę