Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Europa łączy siły z Afryką w walce z gorączką krwotoczną

Szybkie wykrywanie i kontrola epidemii gorączki krwotocznej były przedmiotem inicjatywy VHF Diagnostics. Afrykańscy i europejscy naukowcy wspólnie stworzyli czułe narzędzia umożliwiające wykrywanie wirusowych antygenów tej choroby w warunkach terenowych.
Europa łączy siły z Afryką w walce z gorączką krwotoczną
Gorączka krwotoczna (VHF) to grupa różnych chorób wywoływanych przez określonego rodzaju wirusy. Chorzy cierpią na wysoką gorączkę, która może ostatecznie doprowadzić do krwotoku, wstrząsu i zgonu.

VHF charakteryzują się różnymi mechanizmami patogenezy, przez co przejawiają różne cechy kliniczne. Na przykład, skandynawska choroba nephropathia epidemica ma przebieg łagodny, podczas gdy afrykański wirus Ebola jest bardzo groźną odmianą VHF.

Szybkie wykrywanie szczepów wirusa powodujących VHF ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania choroby i zapobiegania epidemiom. W tym kontekście, w ramach finansowanego ze środków UE projektu VHF Diagnostics naukowcy podjęli się stworzenia taniego i łatwego w użytkowaniu narzędzia do diagnostyki VHF.

Jedna z opracowanych metod analitycznych wykorzystuje białka rekombinowane VHF (antygeny) uzyskane specjalną metodą Western blot, których użyto do badania surowicy pacjentów. Ponadto stworzono opartą na fluorescencyjnym PCR metodę badania różnych wirusów gorączki krwotocznej. Wszystkie etapy metody PCR, od ekstrakcji kwasu nukleinowego z próbek krwi po samo wzmocnienie celowych antygenów wirusa, dostosowano do warunków terenowych, dzięki czemu nie ma konieczności korzystania z chłodni.

Po przeprowadzeniu długotrwałych testów w lokalnych szpitalach, mobilne metody analityczne zatwierdzono do badania zachorowań na VHF. Zastosowanie tych narzędzi w afrykańskich szpitalach powinno usprawnić wykrywanie wirusowego VHF i znacząco ograniczyć występowanie epidemii tej choroby.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę