Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Lepsza kontrola produkcji części lotniczych

Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali technologię kontroli procesu wytwarzania komponentów lotniczych. System wspiera liczne powiązane procesy na rzecz elastyczności i zdatności do sprzedaży.
Lepsza kontrola produkcji części lotniczych
Kompozyty to materiały formowane z więcej niż jednego związku w taki sposób, że unikalne właściwości połączone są lepsze od sumy poszczególnych właściwości. Zyskały one istotnie na znaczeniu w produkcji komponentów, w których pożądane jest połączenie wysokiej wytrzymałości oraz lekkości – jak na przykład w sektorach lotniczym, motoryzacyjnym czy satelitarnym.

Zazwyczaj płynny reaktant, jak na przykład żywica czy polimer, jest wprowadzany do formy zawierającej włókna wzmacniające. Po ochłodzeniu i utrwaleniu część wyjmowana jest z formy. Technologie ciekłego formowania kompozytów (LCM) są dosyć obiecujące w produkcji wysokiej jakości, efektywnych kosztowo komponentów w przemyśle lotniczym. Jednak ich zastosowanie w strategiach produkcji masowej jest ograniczone przez brak globalnych systemów zintegrowanej kontroli procesów (IPC) znajdujących zastosowanie do szerokiego zakresu procesów LCM.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Monitorowanie, optymalizacja i kontrola procesów ciekłego formowania kompozytów" (Comprome) europejskie konsorcjum starało się wypełnić tę lukę oraz ułatwić wytwarzanie dużych, złożonych części pozbawionych wiązań i złączy. Naukowcy wykorzystali wiedzę o istniejących procesach oraz zastosowaniu wielokanałowego systemu monitorowania ze zintegrowanymi czujnikami. Wprowadzili oni globalną technologię IPC promującą techniki zamkniętego przetwarzania formy w celu uzyskania mniejszego wpływu na środowisko.

Rewolucyjny system Comprome umożliwia kontrolę wielu technologii LCM w produkcji lekkich, bezpiecznych i oszczędnych kompozytowych elementów lotniczych bez złączy i wiązań.

Komercjalizacja technologii Comprome powinna wesprzeć zastosowanie procesów LCM w masowej produkcji komponentów dla branży lotniczej, a także sektora motoryzacyjnego, kolejowego i jachtowego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę