Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Technologia testowania w czasie lotu na rzecz łatwiejszej certyfikacji

Europejscy naukowcy zmodyfikowali techniki obrazowania optycznego stosowane w kontroli i konserwacji w celu umożliwienia pomiarów w czasie lotu w małych i dużych samolotach oraz helikopterach.
Technologia testowania w czasie lotu na rzecz łatwiejszej certyfikacji
Konstrukcje samolotów poddawane są kompleksowym testom w celu uzyskania certyfikatu. Proces ten obejmuje testy w tunelach aerodynamicznych, symulacje oraz badania eksperymentalne w czasie lotu.

Europejskie konsorcjum zainicjowało projekt "Zaawansowane techniki pomiarowe w czasie lotu" (AIM) w celu usprawnienia metod nieniszczącego obrazowania optycznego w trakcie lotu. W szczególności poszukiwane były metody łatwe do zastosowania w konstrukcjach istniejących dużych samolotów, helikopterów oraz samolotów lekkich.

Metoda obrazowania magnetooptycznego (MOI) jest coraz częściej stosowana do kontroli samolotów w trakcie produkcji i konserwacji. Badacze dostosowali te metody do użytku w czasie lotu w celu monitorowania informacji dotyczących odkształceń skrzydeł i śmigieł, przepływu powietrza w pobliżu samolotów i helikopterów oraz rozkładu temperatury w komponentach helikopterów.

Naukowcy pomyślnie opracowali kilka instalacji pomiarowych, a kilka z nich przetestowali już w samolotach. Ponadto zidentyfikowali wiele potencjalnych zastosowań w czasie lotu do zbadania w przyszłości.

Technologia pomiaru w czasie lotu opracowana przez konsorcjum AIM powinna przyczynić się do ograniczenia czasu i kosztów certyfikacji, a także do wzmocnienia konkurencyjności europejskich producentów samolotów i helikopterów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę