Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

NEWBONE — Wynik w skrócie

Project ID: 26279
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Finlandia

Nowe implanty kostne

Nowe biodegradowalne implanty opracowane w ramach inicjatywy Newbone mają szansę zrewolucjonizować protetykę, umożliwiając szybsze leczenie urazów i zapewniając pełną biodegradację.
Nowe implanty kostne
Urazy kości i inne schorzenia wymagają chirurgicznego wszczepienia protez, które wspomagają regenerację tkanki poprzez ułatwienie różnicowania i rozwoju kości. Coraz powszechniej stosuje się materiały biodegradowalne, których nie trzeba chirurgicznie usuwać i które pozwalają na szybsze i pełniejsze leczenie i rekonwalescencję pacjentów. Ponadto maleje średni wiek pacjentów wymagających wstawienia protez, przez co implanty muszą być coraz wytrzymalsze.

Celem finansowanego ze środków UE projektu "Stworzenie wytrzymałego na obciążenia, wzmocnionego włóknami kompozytowego niemetalowego biomimetycznego implantu kostnego" (Newbone) było opracowanie wzmocnionego włóknami (FRC) i nanohybrydowego (NHRC) do chirurgicznej naprawy i protetyki kości. W skład konsorcjum weszły małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zajmujące się protetyką, zainteresowane innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie części i materiałów stosowanych do leczenia urazów.

Partnerzy projektu stworzyli implanty więzadeł kolana i ramienia oparte na NHRC, technologii, która pozwoliła na przeprowadzenie testów przedklinicznych prototypów i natychmiastowe wprowadzenie ich na rynek. Nowe implanty są lepsze od istniejących protez między innymi ze względu na mniejszy rozmiar, który pozwala ograniczyć uszkodzenia tkanki podczas zabiegu, usprawnić wzrost kości i łączenie się otaczających je tkanek.

Ponadto, implanty FRC posiadają powierzchnię łączącą mikroszorstkość z właściwościami bioaktywnymi. Po przetestowaniu różnych materiałów okazało się, że najlepszym i najwytrzymalszym materiałem powierzchniowym jest hydroksyapatyt. Ponieważ implanty FRC nie zawierają metalu, możliwa jest diagnostyka przy pomocy obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) i tomografii komputerowej (CT).

Innowacyjne implanty stworzone w ramach projektu Newbone powinny wnieść ważny wkład w dziedzinę protetyki kości, obniżając koszty zabiegów i zwiększając ich dostępność. Co ważne, technologia ta powinna pomóc zwiększyć zyski europejskiego przemysłu protetycznego, który będzie miał szansę stać się światowym liderem sektora.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę