Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

CUSTOM-IMD — Wynik w skrócie

Project ID: 26599
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Hiszpania

Indywidualnie wykonane implanty twarzy i kręgosłupa

Protezy zębowe wykonuje się w formie dopasowanej do potrzeb indywidualnych pacjentów. Europejscy naukowcy stworzyli nowe materiały, procesy i protokoły, które umożliwiają stosowanie podobnej metody w przypadku protez szczękowo-twarzowych i implantów kręgosłupa, a potencjalnie także innych organów.
Indywidualnie wykonane implanty twarzy i kręgosłupa
Implanty medyczne stosuje się do naprawy lub przywrócenia utraconej funkcji, podawania leków czy nawet monitorowania procesów zachodzących w organizmie. Implanty tego rodzaju są wytwarzane dla wielu części ciała, począwszy od dobrze znanych protez implantów dentystycznych i protez biodra po implanty kości szczękowo-twarzowych, kręgosłupa czy siatkówki.

Możliwość indywidualizacji implantów byłaby oczywiście ważnym krokiem w kierunku poprawy jakości życia pacjentów. W tym kontekście europejscy naukowcy postanowili zbudować w pełni indywidualizowane implanty medyczne, które można by wykonywać w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia.

W projekcie Custom-IMD wykorzystano metodę szybkiej produkcji (Rapid Manufacturing, RM) oraz szereg technologii pozwalających w sposób rewolucyjny skrócić cykl projektowania i wytwarzania.

Technologia RM wykorzystuje metody addycyjne, w ramach których materiał dodaje się warstwami stopniowo, w miarę potrzeby. Dzięki temu możliwe jest formowanie geometrii części bez stosowania form czy matryc. Uczestniczący w projekcie Custom-IMD naukowcy stworzyli biomateriały do zastosowania w procesach RM, jak również protokoły do indywidualizacji implantów i zarządzania łańcuchem dostaw. Zbudowano cztery urządzenia demonstracyjne wraz z trzema implantami medycznymi i elektronicznym łańcuchem dostaw oraz przeprowadzono analizę społeczno-ekonomiczną i środowiskową produktów i procesów.

Wdrożenie technologii Custom-IMD powinno nie tylko podnieść jakość życia obywateli UE, ale także przynieść ważne oszczędności unijnemu systemowi opieki zdrowotnej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę