Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

CARE-MAN — Wynik w skrócie

Project ID: 17333
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niemcy

Budowa e-diagnostyki w Europie

Konsorcjum CARE-MAN stworzyło rewolucyjny system diagnostyczny o funkcjach komunikacyjnych. System ma znaleźć zastosowanie w szpitalnych urządzeniach przyłóżkowych i medycynie ratunkowej, a także w opiece domowej.
Budowa e-diagnostyki w Europie
Do diagnostyki szpitalnej najczęściej stosuje się duże zautomatyzowane urządzenia lub techniki ELISA. Metody te nie nadają się jednak do diagnostyki w stanach nagłych.

Z myślą o urządzeniu diagnostycznym nowej generacji, uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu "Opieka zdrowotna poprzez pomiar bioczujnikowy i funkcje komunikacji" (CARE-MAN) postanowili stworzyć inteligentne urządzenie diagnostyczne w oparciu o technologię bioczujników ze zintegrowanymi funkcjami z zakresu e-zdrowia.

Głównym celem prac było uzyskanie systemu modułowego o zwiększonych funkcjach detekcyjnych połączonych z łatwą obsługą próbek. System byłby połączony z usługami elektronicznymi poprzez funkcje łącznościowe oraz interfejsy z istniejącymi i przyszłymi medycznymi systemami danych.

Wykorzystując wiedzę i doświadczenie partnerów z branży szpitalnych usług medycznych, starano się uwzględnić najczęstsze problemy diagnostyczne w UE, w tym dotyczące chorób układu krążenia, zakrzepów, przewlekłych/ostrych zapaleń, nowotworów i chorób tarczycy. Dodatkowo system uwzględnia różnego rodzaju problemy analityczne, takie jak przetwarzanie danych i kontrola jakości.

W tym celu stworzono różne nowe metody i elementy detekcji biologicznej (BRE), przy czym szczególnie istotne były techniki detekcji optycznej. Wykorzystanie tych metod w ramach platformy CARE-MAN miało na celu udoskonalenie obecnych technik diagnostyki tych schorzeń, zmniejszenie wielkości próbek oraz poprawę skuteczności detekcji.

System CARE-MAN powinien cieszyć się zainteresowaniem nie tylko europejskich szpitali, ale także lekarzy rodzinnych, a w przyszłości także znaleźć zastosowanie w przyłóżkowej opiece domowej. Podsumowując, nowa technologia stanowi krok w kierunku realizacji wizjonerskich planów dotyczących metod kontroli pooperacyjnych i ciągłego nadzoru przewlekle chorych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę