Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

TEM-PLANT — Wynik w skrócie

Project ID: 33277
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Włochy

Zbudować kości z drewna

Europejscy naukowcy badają możliwości takiego przetworzenia złożonych, uporządkowanych materiałów naturalnych, np. drewna, aby można było użyć ich do odbudowy ludzkiego układu szkieletowego.
Zbudować kości z drewna
Przekształcenie drewna w materiał ceramiczny, identyczny jak mineralna część tkanki kostnej, hydroksyapatyt, odbywa się na poziomie molekularnym (nano). Finansowany ze środków UE projekt "Nowe procesy bioceramizacji stosowane do roślinnych struktur hierarchicznych" (TEM-PLANT) miał na celu stworzenie i zastosowanie nowych technik do materiałów hierarchicznych, takich jak drewno, w celu uzyskania inteligentnych materiałów ceramicznych zachowujących się jak kości i więzadła.

W ramach projektu TEM-PLANT stworzono kilka rodzajów materiałów o ogromnym potencjale w zakresie zastosowań praktycznych. Ich przykładem są rusztowania kostne, pomagające w odbudowie kości i charakteryzujące się właściwościami identycznymi jak naturalne. Jest wysoce prawdopodobne, że nowa technika rusztowań pojawi się w zastosowaniach klinicznych za 5 do 10 lat.

Powodzeniem zakończyły się także prace dotyczące równie ważnej tkanki miękkiej. Uczestnicy projektu wykazali in vivo, że możliwe jest przetworzenie polimerów naturalnych w celu uzyskania regeneracyjnych rusztowań dla więzadeł i ścięgien.

Na poziomie molekularnym, w ramach projektu TEM-PLANT zbadano szczegółowo mechanizmy przekształcania materiałów o strukturze hierarchicznej, takich jak drewno. Ustalono, że zjawiska chemiczno-fizyczne odpowiadają za procesy samoorganizacyjne i mineralizacyjne wymagane do modyfikacji surowców.

W przyszłości nowe procesy mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w wymianie elementów ludzkiego szkieletu. Materiały charakteryzujące się wytrzymałością na rozciąganie i ściskanie, a jednocześnie odpornością na obciążenie dynamiczne, są niezwykle rzadkie. Ponadto, przy pomocy innowacyjnych technik stworzonych w ramach projektu TEM-PLANT można uzyskać nowe materiały, które zachowują swoje właściwości w wysokich temperaturach i pod obciążeniem mechanicznym.

Dzięki inicjatywie TEM-PLANT stworzono procesy pozwalające udoskonalić metody wymiany tkanki kostnej i więzadeł. Materiały biomorficzne mogą także znaleźć zastosowanie w katalizatorach, pojazdach kosmicznych i częściach silników samolotowych. Dodatkową korzyść stanowi fakt, że technologie te spełniają obowiązujące wymagania w zakresie ochrony środowiska i recyklingu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę