Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

DIGITEX — Wynik w skrócie

Project ID: 26740
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niderlandy

Cyfrowy druk natryskowy pomoże w produkcji "inteligentnej" odzieży

Do tej pory odzież pozwalająca na monitorowanie parametrów życiowych lub regulację temperatury była elementem wyposażenia skafandrów kosmicznych. Europejscy naukowcy opracowali ekonomiczne technologie przetwarzania, dzięki którym "inteligentna" odzież może stać się bardziej dostępna dla konsumentów.
Cyfrowy druk natryskowy pomoże w produkcji "inteligentnej" odzieży
Wraz z pojawieniem się nanotechnologii oraz tzw. inteligentnych materiałów odpowiednio reagujących na zmiany otoczenia, wielofunkcyjne materiały tekstylne znalazły się o krok bliżej dystrybucji handlowej.

Aby osiągnąć większą elastyczność i zmniejszyć koszty związane z błyskawiczną funkcjonalizacją i dostosowaną do potrzeb produkcją, potrzebny jest silny impuls dotyczący przetwarzania i wytwarzania.

Tak jak drukarka atramentowa może nakładać różne kolory na podstawie cyfrowych komend, tak cyfrowa technologia druku natryskowego może być przystosowana do drukowania na materiałach tekstylnych, aby móc nakładać wiele warstw różnych substancji o różnym przeznaczeniu, tworząc w ten sposób wielofunkcyjne materiały tekstylne.

Aby opracować technologię nakładania natryskowego możliwą do wykorzystania w produkcji odzieży ochronnej na żądanie i charakteryzującą się szybkością, elastycznością oraz ekonomicznością, europejskie konsorcjum zainicjowało projekt "Cyfrowo programowane nakładanie natryskowe na rzecz wielofunkcyjnych materiałów tekstylnych" (Digitex).

Łącząc specjalistyczną wiedzę z zakresu przetwarzania chemicznego, technologii tekstylnych, fizjologii człowieka oraz zaawansowanej optyki, zespół projektu Digitex skutecznie zaprezentował możliwości związane z nakładaniem materiałów funkcjonalnych na odzież przy wykorzystaniu druku natryskowego. Drukowanie natryskowe ułatwia przeprowadzenie czystszych procesów produkcyjnych i osiągniecie znacznych oszczędności pod względem wykorzystania zasobów (wody, energii i materiałów).

Postępy w kwestii rozwoju platform druku natryskowego umożliwią dalsze zwiększanie szybkości i elastyczności wykańczania materiałów tekstylnych opartego na druku natryskowym, co otworzy drzwi do wielu innych zastosowań.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę