Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe zabezpieczenia odgromowe do lekkich samolotów

Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył nowe materiały i metody instalacji zabezpieczeń odgromowych do lekkich samolotów. Komercjalizacja tych technologii powinna pozwolić znacząco ograniczyć masę samolotów i zwiększyć bezpieczeństwo.
Nowe zabezpieczenia odgromowe do lekkich samolotów
Producenci samolotów i linie lotnicze zmuszane są do ciągłego ograniczania masy swoich maszyn, aby zmniejszyć zużycie paliwa, które powoduje emisje gazów cieplarnianych. Często stosowaną metodą redukcji ciężaru konstrukcji jest stosowanie materiałów kompozytowych, czyli takich, które są wykonane z więcej niż jednej substancji i które wykorzystują różne właściwości tych komponentów.

Kompozyty są zwykle lekkie i wytrzymałe i charakteryzują się odpornością na korozję i zmęczenie materiału. Często jednak nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym, przez co narażają złożone systemy awioniczne – oraz pasażerów i załogę – na ryzyko.

Niestety wyposażenie kompozytowych kadłubów w zabezpieczenia odgromowe jest trudne. Aby pokonać ten problem, naukowcy zainicjowali projekt "Zabezpieczenia odgromowe do konstrukcji i systemów samolotowych, wykorzystujące lekkie kompozyty" (Lightning). Dzięki połączeniu testów doświadczalnych i modelowania, konsorcjum określiło rozwiązania i metody instalacji zabezpieczeń odgromowych pozwalające chronić samolotowe urządzenia elektroniczne.

Dalsze badania dotyczące między innymi budowy testowych urządzeń i testowania prototypowych systemów powinny doprowadzić do uzyskania zabezpieczeń odgromowych, które będą o połowę lżejsze niż istniejące systemy. Osiągnięcia niosą ze sobą ważne implikacje dla konkurencyjności i bezpieczeństwa przemysłu lotniczego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę