Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

MIMOVAX — Wynik w skrócie

Project ID: 37702
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Austria

Technologia mimotopowa w szczepionce przeciw chorobie Alzheimera

Europejscy naukowcy opracowali szczepionkę przeciw chorobie Alzheimera (AD). Celem szczepionki są określone peptydy (beta-amyloidy (BA)) w płytkach, które są charakterystyczne dla stanów neurozwyrodnieniowych.
Technologia mimotopowa w szczepionce przeciw chorobie Alzheimera
AD, która jest najbardziej powszechną formą demencji dotykającą ludzi, wywołana jest anormalnym osadzaniem się płytek BA związanym z utratą komórek nerwowych u pacjenta. Celem projektu "Celowanie w leczeniu choroby Alzheimera ścinające AB40/42 poprzez aktywną immunizację" (Mimovax) było opracowanie bezpiecznej, skutecznej szczepionki przeciw zmodyfikowanych BA w płytkach.

Zasada działania nowej szczepionki polega na tym, że układ odpornościowy pacjenta zostaje aktywowany do ataku i usunięcia zmodyfikowanych BA, reagując w ten sposób bezpośrednio na przyczyną choroby. Naukowcy poszukiwali mimotopów, które naśladowałyby struktury epitopów (wywołujących produkcję przeciwciał) wyłącznie przeciw zmodyfikowanym BA.

Zespół projektu Mimovax przetestował kandydatów na szczepionki pod kątem zmian w postępach choroby u modeli zwierzęcych. Oceniane kryteria obejmowały analizę patologii AD w mózgu oraz wyniki testów poznawczych sprawdzających pamięć i uczenie się. Zespół opracował także nowe metody diagnostyczne dla uzyskania większej skuteczności leczenia oraz wskaźniki diagnozowania i monitorowania AD u pacjentów.

Szczepionka Mimovax wpłynęła na obniżenie ładunku płytki amyloidowej i poprawę pamięci przestrzennej oraz uczenie się u zwierząt transgenicznych. Ponadto, obszerne testy w oparciu o analizę toksykologiczną u zwierząt wskazują na to, że szczepionka jest stabilna i bezpieczna.

Technologia mimotopowa opracowana w ramach projektu dostarczyła solidnych podstaw do opracowania szczepionki przeciw AD. Wciąż prowadzone są próby kliniczne mające na celu przetestowanie bezpieczeństwa i tolerancji szczepionki przez pacjentów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę